Uudis

Eriskummaline probleem: juhiloa vahetamise ajal ei tasu välismaale autoga sõita

Pildil jõuluvana juhilubaFoto: PM/SCANPIX BALTICS

Geeniuse toimetus avastas seoses juhilubadega eriskummalise probleemi, mis võib asjaolude kokkulangemisel autojuhtidele päädida trahviga välismaal.

Probleem puudutab neid autojuhte, kes on juhilubasid vahetamas ning soovivad minna vahetamisperioodil autoga välismaale.

Nimelt kaotab uut juhiluba taotletes olemasolev juhiluba kehtivuse ja maanteeamet ei saa tagada, et ajutiselt väljastatud juhtimisõigust tõendav kirjalik tõend on välisriigi poolt aktsepteeritav.

Juhiloa vahetamise hetkel ei tasu välismaale minna

Maanteeameti väljastatud juhiload kehtivad kümme aastat ehk vähemalt iga kümne aasta tagant peavad autojuhid endale uue juhiloa tellima.

Hiljuti sellisesse olukorda sattunud üks Geeniuse toimetuse töötajatest märkas aga, et uut juhiluba tellides peab andma nõusoleku, millega kuulutatakse seni kehtinud juhiluba kehtetuks.

Geeniuse töötaja juhiluba kehtis veel kuni juulikuuni, kuid ta otsustas selle juba varem ära vahetada varem. Seda tehes tervitas aga teda selline teade:

Eestis sõites ei ole see probleem, kuna siin saab juhtimisõiguse olemasolu tõendada ka ID-kaardi või passi abil ehk füüsiline juhiluba ei olegi ilmtingimata vajalik.

Välismaale minnes aga on plastikust kaart piisava kehtivusega küll juhil alles, kuid probleem tekib siis, kui midagi peaks välismaal juhtuma. Näiteks avarii, kus pöördutakse Eesti politsei poole ja selgub, et juhil ei ole juhtimisõigust välisriigis.

Kuigi maanteeamet võib selleks ajaks väljastada kirjaliku tõendi juhtimisõiguse olemasolu kohta, siis ei saa maanteeameti eksamiosakonna peaspetsialisti Jekaterina Beljajeva sõnul nad tagada, et välisriik seda tõendit ka aktsepteerib.

“Maanteeamet saab väljastada kirjaliku tõendi juhtimisõiguse olemasolu ja juhiloa omamise kohta. Juhtimisõiguse tõend on ametlik dokument, mis vormistatakse maanteeameti blanketi peal. Üldjuhul väljastatakse see eesti keeles, kuid isiku palvel võib seda vormistada ka inglise keeles. Isiku soovi korral võib tõendi ka pitsatiga kinnitada,” ütles Beljajeva.

Teoorias tähendab see seda, et hoolimata maanteeameti blanketil olevast kirjalikust tõendist, millele on lisatud pitsat ja tõlge, on siiski võimalik, et välisriigi politseiametnik ei pea seda tõeseks dokumendiks ning vormistab trahvi juhtimisõiguseta autoga sõitmise eest.

Kas see on kuskil seaduses paika pandud, et olemasolev kehtiv luba kaotab kehtivuse? Miks ei ole nagu pangakaardiga, et vana kehtib kuni uus on käes? Selgub, et probleem on seaduses.

“See tuleneb liiklusseaduse § 98 lg 6 punktist 4, mille kohaselt esmane juhiluba ja juhiluba tunnistatakse kehtetuks, kui isikule on väljastatud uus juhiluba.”

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.