Uudis

Esimene eestlane Le Mans 24h sõidul: käega katsutav poodiumikoht libises viimasel tunnil käest

Fotod: Facebook, Absolute Racing

Lõppeval nädalavahetusel leidis aset Eesti autospordi ajaloo üks suursündmusi, kui Martin Rump osales esimese eestlasena kuulsa Le Mans’i 24-tunni sõidus. Head tempot näidanud meeskond oli oma GTE Am klassi ülemises otsas suure osa sõidust, kuid pühapäeva pärastlõunal lipsas potentsiaalne poodiumikoht näppude vahelt.

Hardpoint Motorsport meeskonna nime alt startis numbrit 99 kandev Porsche 911 RSR, mille roolis istus belglane Alessio Picariello ja teisteks sõitjateks oli indoneeslane Andrew Haryanto ning muidugi ka Martin Rump.

Startides üldarvestuses 48., kuid oma GTE Am klassi 11. kohalt suutis enam kui ühe tunniga tõusta klassis mitu kohta. Tund ja 45 minutit sõitnud Picariello andis kohustused üle Haryantole, kes jätkas sõitu umbes järgmised kaks tundi.

Mõned minutit enne kella 21 õhtul hüppas Porsche rooli Martin Rump, kahjuks oli vahepeal auto langenud aga 12. kohale. Oli juba ette plaanitud, et Rump ja Picariello võtavad õhtused ja öised sõiduvahetused enda kanda, seega parimaid aegu näidanud juhid sõitsid ka pimedates tingimustes.

Martin Rump oli esimese korraga autos natuke alla kolme tunni, tankides autot umbes iga 55 minuti järel, kuniks kolmanda tankimisega kaasnes ka rehvide ja juhi vahetus. #99 Porsche suutis Martin tõsta viiendale kohale, kui 15 minutit enne keskööd naases rooli taha belglane Picariello.

Samuti pisut vähem kui kolm tundi roolis olnud Martini meeskonnakaaslane jätkas stabiilset sõitu ja hoidis autot poodiumi löögiulatuses. Martin läks uuesti rooli mõned minutit pärast poolt kolme öösel.

Vältides vigu ja hoides ringiaegu stabiilsena suutis Martin Rump pürgida GTE Am klassis esimesele kohale. Varahommikul, poole kuue paiku, läks sõidukohustus üle jällegi Picariellole, kes jätkas poodiumikoha võitlust, hoides teist kohta oma kolmetunnise hommikuse sõiduvahetusega.

Kui kokku oli sõidetud natuke vähem kui viiesteist ja pool tundi, naases rooli Haryanto, kes viimati sõitis laupäeva varaõhtul. Kuigi indoneeslasel õnnestus rebida Porsche lausa klassi esikohale, langes hiljem Hardpoint Motorsporti meeskonna auto siiski mõned kohad alla, viiendaks.

Stabiilne sõit kõige kolme sõitja poolt ka pühapäeval tähendas, et #99 Porsche 911 RSR tõusis veel viiendalt neljandale kohale pärastlõuna jooksul. Kuid tund ja viisteist minutit enne sõidu lõppu näitas Le Mans oma hambaid.

Hardpoint Motorsport auto sõitis Dunlopi šikaani pidurdusmaa otseks ning auto lõpetas kruusas. Õnneks sai roolis olnud Haryanto jätkata, kui auto kruusast välja tõsteti, kuid vigastada saanud parem tagarehv sundis terve ülejäänud ringi läbima aeglasel kiirusel, et auto tervena boksi jõuaks.

Boksi jõudes oli auto #99 langenud neljandalt kohalt lausa üheteistkümnendaks. Käega katsutav poodiumikoht oli kahjuks läinud ja 24-tunnise kestvussõidu uus eesmärk oli lihtsalt finišisse jõuda.

Le Mans’i sõidu viis lõpule Alessio Picariello ja lõpuks saavutatigi 11. koht. Arvestades auto ja kõikide sõitjate tempot, oli selge, et Martin Rump ja tema tiim olid kindlasti suutelised poodiumikohtade pärast võistlema, kuid kahjuks tabas meeskonda seekord ebaõnn.

GTE Am klassi võitis samuti pidevalt eesotsas võistelnud TF Sport meeskond oma #33 Aston Martin Vantage AMR masinaga. GTE Pro klassis oli võidukohal siiski Porsche oma tehasemeeskonna #91 Porsche 911 RSR’iga ja üldvõidu saavutas Toyota tehasemeeskond autoga #8 Toyota GR010 Hybrid.

Martin Rump ise sõitis kokku 7 tundi ja 24 minutit, läbides 114 ringi, mis teeb 1553,36 km. Varasemalt on Martin Rump öelnud, et meeskonnal oli sihil just järgmise aasta Le Mans ja tänavune sõit ja selles osalemine tuli isegi natuke üllatusena.

Kindlasti on Martinile ja tervele meeskonale Le Mans’i 24-tunni sõidu läbimine asendamatu elamus ja kogemus, mille baasil veel tugevamalt edasi sõita. Järgmisena astub Martin Rump ja tema tiim võistlustulle Euroopa Le Mans’i seeria järgmisel etapil 3. juulil, kui sõidetakse Monza ringrajal 4-tunni pikkust sõitu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.