Uudis

Esimesed Eesti isejuhtivad sõidukid on nüüd tänavalegaalsed

Eesti esimene isejuhtiv sõiduk, mida toodab ettevõte Auve Tech, on nüüd saanud maanteeameti poolt tunnustatud kui tänavalegaalne auto ja sellega on nüüd võimalik opereerida Eesti ja Euroopa teedel.

Testide raames kontrolliti sõiduki tehnilist vastavust Euroopa Liidu M1 kategooria nõutele ning ühtlasi sooritati sõidueksam, millega testiti auto objektituvastusvõimet ning erinevate sõidurežiimide toimimist.

Auve Techi sõidukid, mis on tuntud ka Iseauto nime all, opereerivad madalatel kiirustel kuni 20 km/h ning pakuvad istekohta 8 reisijale. Sõidukitel on ka kaldtee, mis võimaldab peale võtta ratastoolis reisijaid.

Esimesi sõidukeid võib näha liikluses Ülemiste City’s, kus käivitatakse Euroopa Liidu pilootprojekt FABULOS, mille ametlik avamine toimub neljapäeval, 18. juunil. Seni on sõidukid opereerinud kinnistel aladel Tallinna Tehnikaülikooli linnakus, Tallinna loomaaias ning Vabaõhumuuseumis.

Tulevikus saab isejuhtiva bussi omale rakendusega tellida

Isejuhtiva sõiduki eesmärk on täita lünk nn viimase miili transpordis, kuhu ühistranspordi taristu ei ulatu või kus on vajadus väiksemate sõidukite järele lühemateks marsruutideks.

Sõidukid opereerivad kaardistatud marsruudil, kuhu on eelnevalt paigutatud kindlad bussipeatused. Tulevikus võib bussi kasutada ka nõudepõhiselt, tellides sõiduki soovitud kohta näiteks telefonirakenduse abil. Hetkel on sõidukites kohal ka operaator, kes jälgib bussi opereerimist ning võtab juhtimise üle, kui selleks peaks tekkima vajadus.

Auve Tech kasvas välja 2017. aastal alanud koostööprojektist Tallinna Tehnikaülikooliga, mille raames valmistati esimene isejuhtiva sõiduki prototüüp tähistamaks Tehnikaülikooli 100. sünnipäeva. Tänaseks toodab Auve Tech autonoomseid sõidukeid ning pakub viimase miili täisteenust nende opereerimiseks, mis kätkeb endas sõidukite tark- ja riistvaralist arendust, nende integreerimist liiklusesse ning opereerimist.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.