Esimesed uusi elektriautosid toetavad kiirlaadijad tulevad Tartusse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Hans Lõugas

Tartusse paigaldatakse viis moodsat elektriautode kiirlaadijat, millega saab lisaks Jaapani sõidukitele kiiresti laadida ka teisi uuemaid elektrisõidukeid.

Nimelt on Tartu linn kuulutanud välja hanke, millega ehitatakse viis 50 kW laadijat nelja erinevasse kohta: bussijaama juurde Soola tänavale, Poe tänavale, Kaubamaja juures olevasse parklasse ning kaks laadijat Aura Veekeskuse juurde.

Iga laadijaga saaks korraga laadida kuni kahte autot, seega ühtekokku luuakse laadimisvõimekus kümnele sõidukile.

BMW akud saavad samuti laetud

Paigaldatavad laadijad peavad toetama nii CHAdeMO laadimisstandardit, mis on praegu üle Eesti Elmo kiirlaadijates, kui ka uuemat CCS laadimisstandardit, mida kasutavad näiteks BMW või Volkswageni sõidukid.

Hanketingimuste kohaselt peab laadija üks pistik vastama CHAdeMO sertifikaadile ja Jaapani elektrisõidukite kiirlaadimisühenduste standardile JEVS G105 ning teine pistik CCS (Combo-2) standardile.

Laadijate võimsuseks on 50 kW, kuid need peavad olema võimelised töötama ka väiksemal koormusel ilma, et tekitaks mingit kahjulikku mõju ühendatud elektriautole, elektrivõrgule või laadimisseadmele endale. Ka Elmo kiirlaadijad on 50 kW võimsusega.

Linnavalitsuse projektijuht Jaanus Tamm sõnas, et laadimise hind ei ole hetkel teada ja selgub siis, kui laadijad paika saavad.

Uued kiirlaadijad tuleb hanke kohaselt paigaldada hiljemalt 20. oktoobril, seega võivad tartlased saada kiirlaadimisvõimekuse juba sel aastal.

CCS laadijaid on Eestis hetkel üks.

Laadijad soetatakse Euroopa Komisjoni poolt rahastatava majakalinnade projekti “SmartEnCity” raames.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.