Estoni Kohveri liikluskool: ristmikel liiklemise etikett

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Estoni Kohver on kultusbändi 5Miinust asutajaliige, liiklusteadlane ja autoentusiast marsruudil Dortmund – Võsu. Rubriigis Estoni Kohveri Autokool osutatakse probleemidele kodumaa liikluskultuuris ning antakse näpunäiteid, kuidas seda parandada. Loe, jaga ja ole osa lahendusest! Estoni Kohveri autokool – Sinu doktorikraad liikluses.

Ristmikud. Minu suur kirg. Mitte ainult seetõttu, et ristmike juures on põnev autoavariisid oodata ja vaadata, vaid seetõttu, et just ristmikel ilmutavad end nende liiklejate põhiloomujooned, keda võiksime koondada üldnimetuse alla “inimkonnale koormaks”. Õnneks on ka neid teinekord täitsa põnev vaadata, aga ainult siis, kui ise autoroolis ei ole. Kui oled, on jura.

Sest noh… kujuta pilti… vajutad Kaarlo juurde trükivärskete Rämmari pusade järgi. Loomulikult on sul ülikiire, sest kell on reede, aeg on 16.30 ja ise oled ka loll, et kõik tegemised viimasele minutile jätad ja üldse on iseennast keeruline armastada, sest imbetsille reeglina ei armastata. Õhtul on neid pusasid aga kindlalt vaja, sest Tartu Illusioonis tuleb täismaja ja müügis pusad = tasuta raha.

Ära jää jalgu!

See tasuta raha võib sul aga väga lihtsalt saamata jääda, sest liiklus ei liigu. Ja seda saavad põhjustada samuti ainult … imbetsillid. Inimesed, kes ei valda lisaks liikluskultuurile ka üldist laiemapõhjalist elusolemise kunsti, mille üks olulisemaid alustalasid on tees “ära jää jalgu”. Juba sinu vanatädi jauras oma viimased aastad, et tema vanast peast küll kellelegi kaela peale ei taha jääda…

Raugana pole sul laias laastus valikut, sest vanadus on paratamatus, kus sa ei mäleta kottigi, kused end rõõmuga täis ja kisud end paljaks nagu imik. Liikluses on sul aga valik. Näiteks, kui sa lähened RISTMIKULE, siis sinu esimene mõte ei peaks olema “Vaata! Siit saab sõita vasakule ja paremale ja otse,” vaid kuidas sa siin JALGU EI JÄÄKS.

See on tegelt lihtne, kui oskad kaht trikki…

ESITEKS: kui sa teed väiksemal ristmikul vasakpööret, sest seal vasakul pool on midagi olulist, kuhu sa kindlalt minema pead, näiteks Hesburger, siis sõida ristmikule välja! Vaata peeglisse, Imbi, sul on taga konvoi nagu kultusfilmis Konvoi, ja me ei taha kindlalt vasakule keerata.

Me tahaks otse sõita, aga me ei saa, sest sa oled jalus. Seega pigista end nüüd veel kaks meetrit, et meie sust mööda mahuks. Või veel parem – ära üldse keera vasakule. Sul ei ole vaja sinna minna. Sul ei ole vaja kuhugi minna. Jää koju. Sõida rattaga.

TEISEKS: Kui sa oled suuremal ristmikul, näiteks Stockmanni omal, siis asi võib olla tunduda pisut keerulisem, sest kõik on autosid täis. Tegelikkuses on asi väga lihtne… Enne kui sa oma Insigniaga üle valge joone libised, kalkuleeri välja, kas sa jõuad teisele poole. Juhul, kui sa jääd punasega keset ristmikku, tuleks sult kohe load aastaks ära võtta ja korduva rikkumise puhul rakendada lemmiklooma hukkamist.

Kui vasakpöördel jalgu jäämist saab veel andeks anda, sest vahel lihtsalt pole ruumi, et kuhugi minna, siis suurtel reguleeritud fooriristmikel on selline töllerdamine absoluutselt andestamatu. Kui enesekeskne sa pead olema, kui sa näed, et sa ei mahu teisele poole, aga lähed ikkagi? Kes sind kasvatas?

Rahvusvaheline sümbol

Ja kui mu käeselg toetub roolile näitamaks rahvusvahelist käesümbolit liikluses “midavittusateed?” siis ära laiuta käsi ja osuta eesseisvale autole nagu “Kuhu mul minna? Ma ju ei mahu?”. No viddo! Täpselt. Minu point ju. Kes sind kasvatas? Kes sulle ütles, et nii on õige?

Rahvusvaheline “midavittusateed?” sümbol roolis.

Ma kujutan ette, et see on täpselt seesama vend, kes su ees Selveri kassalindile laob umbes 3428 asja, sest ta (ilmselt sama debiilikul lapsel on homme sünnipäevapidu), ja kui sa küsid talt, kas sa võiks oma ühe jäätise enne ära maksta, siis ta ütleb “EI”.

Igatahes, Taavi. Pargime nüüd ilusti su auto ära ja viime load koos seletuskirjaga tagasi Maanteeametisse. Pusade järgi ma niikuinii enam ei jõua.

Kui sa tead kedagi, kellel on kombeks ristmikel jalgu jääda, siis jaga seda episoodi tema seinale. Ole osa lahendusest, mitte probleemist.

Järgmine episood: Eritellimusel numbrimärkide etikett.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.