Uudis

Euroopa autod tossutasid mullu rohkem kui varem, süüdi bensiin ja linnamaasturid

Foto: Marko Saarm/Scanpix

Kuigi Euroopas jõustuvad üha rangemad reeglid selle kohta, kui palju süsihappegaasi võib auto summutist keskkonda paiskuda, tõusis mullu keskmine sõiduautode CO2 heitmete hulk.

2017. aastal Euroopas registreeritud sõiduatode keskmine CO2 heitmekogus oli 118 grammi kilomeetri kohta, lõviosa sõidukitest jäigi 110-130 grammi vahele. Tegu on esimese korraga kümne aasta jooksul mil heitmete hulk on kasvanud, mitte kahanenud, vahendab autotööstuse andmeid Jato.

Üks kasvavate heitmete põhjus on lihtsalt see, et mullu registreeriti varasemast rohkem autosid. Ometi on sõidukid aasta-aastalt keskkonnasõbralikumaks läinud.

Jato analüütikute sõnul on laias laastus süüdi kaks põhjust. Esiteks väheneb diiselautode müük ja diiselmootorist tuleb kilomeetri kohta vähem süsihappegaasi kui bensiinimootorist, kuigi jällegi rohkem teisi mürkgaase.

Teine põhjus on suurenenud linnamaasturite lembus. Kõige rohkem kasvasid Alfa Romeo heitmed, süüdi Giulia ja Stelvio linnamaasturite lisandumine müüki. Samamoodi läksid näitajaid punasesse Škodal, Jaguaril, Peugeot’l, Maseratil ja Seatil – süüdi jällegi uued populaarsed linnamaasturid.

Kõige rohkem vähenesid heitmed Aston Martini puhul, aga nemad kuuluvad niikuinii palju saastavate luksus- ja superautode klassi.

Üleüldises paremusjärjestuses rokib Tesla, mille nullemissiooniga autode müük on vaikselt Euroopas käima läinud. Kui 2015 ja 2016 oli see samal tasemel, siis mullu peaaegu kahekordistus ja müüdi 27 986 autot. Tesla oli ka ainuke nullemissiooniga autotootja mis 50 enimmüüdud automargi sekka mahtus.

Kõige suuremat mõju avaldab kindlasti see, et heitmete väheuses edetabelis on kolmandal kohal suurtootja Toyota.

Toyota oli suurtootjatest esimene ja selle heitmekogused isegi vähenesid. Põhjused on teada: Toyota asendab oma diiselmootorite valikut usinalt hübriididega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.