Uudis

Euroopa Komisjon otsustas: kiirusepiirajad ja juhti jälgivad kaamerad muudetakse autodes kohustuslikuks

Foto: Scanpix/Järva Teataja/Dmitri Kotjuh.

Euroopa Komisjon kiitis heaks seaduseelnõu, mille kohaselt muutuvad alates 2022. aastast kõikides uutes autodes kohustuslikuks erinevad turvasüsteemid, sealhulgas ka kiirusepiirajad ja juhti jälgivad sensorid.

Möödunud aastal välja käidud ettepaneku eesmärgiks on muuta liiklemine turvalisemaks: 2038. aastaks peaksid uued turvasüsteemid Euroopa Komisjoni hinnangul päästma üle 25 000 inimelu.

Nõuded hakkavad uutele ja veel disainimata mudelitele kehtima 2022. aasta maikuust ja  praegu teedel olevate mudelite uutele versioonidele 2024. aasta maikuust.

Tänavu septembris peavad Euroopa Parlament ja liikmesriikide esindajad ettepanekud ametlikult heaks kiitma.

Kohustuslikuks muutub hulk turvasüsteeme ja juhiabisid

Uute nõuete kohaselt peavad uutes autodes olema nutikad kiirust jälgivad (ISA) süsteemid, mis kasutavad GPSi ja liiklusmärkide tuvastust, et juhte piirkiirusest teavitada ning mis suudavad ka sõiduki kiirust läbi mootori pidurdada.

Praeguste ettepanekute kohaselt muutuvad autodes kohustuslikuks ka purjus juhtimise vastane süsteem ja juhi tegevust jälgivad kaamerad, mis suudavad tuvastada väsimust või tähelepanu hajumist. Hiljuti teatas Volvo, et sellised kaamerad muutuvad kõikides tootja sõidukites standardiks.

Sõiduautodes kohustuslikuks muutuvad juhiabid ja turvasüsteemid:

  • hädapidurdussüsteem;
  • joobes juhtimise vastane süsteem;
  • väsimust ja tähelepanu hajumist tuvastavad sensorid;
  • “must kast” ehk avarii infot talletav salvesti;
  • tagurduskaamera või muu sarnane süsteem;
  • reahoidja.

Osad uued nõuded puudutavad ka ainult busse või veokeid. Näiteks muutuvad nendel sõidukitel kohustuslikuks erinevad süsteemid, mis peaksid vähendama pimealasid.

Ekspert: on oluline, et juht saab neid süsteeme ka välja lülitada

Suurbritannia sõiduohutuse ja Euro NCAP testidega tegeleva Thatcham Researchi arendusjuht Matthew Avery sõnul on positiivne, et paljud ettepanekus nimetatud tehnoloogiad on juba praegu uutes autodes standardina olemas.

“Ilma automaatse hädapidurduseta on Euro NCAPis viie tähe saamine võimatu,” ütles Avery väljaandele Autocar. Nutikatest “kiiruse juhiabidest” rääkides sõnas Avery, et on oluline, et Euroopa Liit võimaldab juhil selliseid süsteeme ka välja lülitada.

“Juhtidele meeldib, et sõiduk teab, mis on piirkiirus, kuid samuti meeldib juhtidele oma sõiduki kiiruse üle täielikku kontrolli omada,” selgitas ta.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.