Uudis

Euroopa Liit keelab vaiksed elektriautod ära: alates 1. juulist peavad need kõik sõites heli tegema

Foto: Scanpix/SWNS.

Euroopa Liidu regulatsiooni kohaselt peavad alates 1. juulist 2019 uued kõik elektri- ja hübriidsõidukid madalatel kiirustel sõites ja tagurdades inimesele kuuldavat heli tegema. Aastaks 2021 peab selline süsteem olema paigaldatud ka praegu toodetud elektrilistele sõidukitele.

Süsteem, mida regulatsioonis on nimetatud AVAS-iks (Acoustic Vehicle Alert System e akustiline sõiduki hoiatussüsteem), peaks kiirustel kuni 20 km/h “tootma” vähemalt 56 dB helitasemega heli, kuid seaduses ei ole kirjas, milline see heli olema peaks. Samuti jääb ebaselgeks, kas nõue kehtib kõikidele hübriidautodele või ainult sellistele, millega saab sõita puhtalt elektri pealt.

Direktiivi kohaselt peaks AVASi heli muutuma ka vastavalt sõiduki liikumisele: kui auto kiirendab, muutub ka helitase, sarnaselt sisepõlemismootorile.

Möödunud aasta mais avaldatud Guardiani artiklis on välja toodud uuringu tulemused, mille kohaselt võivad elektriautod 93% pimedatele või osaliselt pimedatele inimestele probleeme valmistada. Samuti näitab üks uuring, et elektriautodegaon kokkupõrkerisk jalakäijaga 40% kõrgem kui tavalise sisepõlemismootoriga sõiduki puhul.

Heliga elektriautod ei ole tegelikult mingi uudis. Kasvõi Audi uus e-tron linnamaastur toodab madalamatel kiirustel sõites vaikselt üminat, mis ongi mõeldud jalakäijaid ja jalgrattureid sõiduki lähenemisest teavitama.

Kuigi mitmed autotootjad pakuvad juba praegu oma elektriautodes AVASi sarnast süsteemi, siis alates 1. juulist ei tohi olla sõidukis võimalik seda enam välja lülitada.

Audi e-troni “ümisemist” võib kuulda allolevast videost (video algab juba õige koha pealt).

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.