Uudis

Euroopa Liit: kõik uued autod peaksid olema varustatud musta kasti ja kiirusepiirajaga

Foto: Scanpix/Postimees/Sander Ilvest.

Uute Euroopa ülemkogu ettepanekute järgi peaksid kõik tulevased autod olema varustatud musta kastiga, mis koguks sõiduki kohta pidevalt informatsiooni, nagu näiteks kiirust ja auto turvasüsteemide seisukorda enne avariid.

Kui Euroopa Parlament välja käidud seadused heaks kiidab, peaks uutes autodes olema ka “nutikad kiiruse juhiabid”, mis automaatselt autojuhte eesolevatest kiirusepiirangutest hoiataksid ja koostöös adaptiivse püsikiirusehoidjaga ka automaatselt auto kiirust uuele piirangule ümber seadistaksid.

Sellist kiiruse assistenti poleks võimalik välja lülitada, kuigi läbi kiiruspiirangu gaasipedaaliga kiirendamine oleks Autoexpressi andmetel võimalik. Samuti ei oleks võimalik andmeid koguvat musta kasti välja lülitada. Miinimumina salvestab see:

  • auto kiiruse,
  • turvasüsteemide seisukorra ja olemasolu,
  • kõik muud turvalisuse ja ohutusega seotud parameetrid, mille abil on võimalik avariid ennetada.

Kogutud andmetega saaks kontrollida näiteks avarii toimumise põhjuseid ja analüüsida erinevate turvavarustuste ja -süsteemide efektiivsust.

Ettepanekute seast võib välja tuua veel ka autonoomse hädapidurduse ja reahoidja kohustuslikuks muutmise. Samuti on välja käidud mitmeid ettepanekuid juhi väsimuse ja joobe tuvastamiseks ning näiteks kohustuslikke parkimisandureid.

Need Euroopa Ülemkogu tehtud ettepanekud säästaksid prognoosi kohaselt 16 aasta jooksul 25 000 inimelu. Ettepanekud lähevad nüüd Euroopa Parlamendi ette. Ülemkogu esindajate sõnul soovitakse kokkulepped sõlmida juba 2019. aasta alguseks.

Kui sellised seadusemuudatused vastu võetakse, peaksid kõik uued autod olema varustatud eelmainitud tehnoloogiate ja süsteemidega ning ümberkohanemine võtaks autotootjatel kindlasti aega.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.