Uudis

Euroopa Liit tahab läbisõidunäidiku kerimise kriminaalkuriteoks muuta

Euroopa Parlament võttis vastu resolutsiooni, milles nõudis rangemaid eeskirju, et võidelda kasutatud sõidukite läbisõidumõõdiku rikkumise vastu.

Uuringute andmed näitavad, et kuni 50% Euroopa Liidus müüdud kasutatud autode puhul on läbisõidunäitu vähendatud ning selle pettuse abil sõidukite hinda keskmiselt 2000–5000 euro võrra suurendatud.

Probleem on eriti terav autode piiriülese müügi puhul. Kui riigisisesel müügil on läbisõidunäitu muudetud 5–12% sõidukite puhul, siis imporditud kasutatud autode puhul on see näitaja 30–50%.

Mõnes Euroopa riigis, näiteks Bulgaarias, Slovakkias ja Poolas, on imporditud kasutatud auto ostmisel koguni 80%-line tõenäosus, et selle läbisõidunäitu on muudetud.

Pettus läheb tarbijatele, kasutatud autode edasimüüjatele, liisingu- ja kindlustusfirmadele ning tootjatele maksma hinnanguliselt 5,6–9,6 miljardit eurot aastas.

Peale liialt kõrgt hinna maksmise toovad ülemäära kasutatud autod sageli kaasa ka ootamatuid hooldus- ja remondikulusid. Sellele lisanduvad kahjulikud tagajärjed keskkonnale, kuna autod saastavad sageli rohkem ning potentsiaalselt ohtlikud sõidukid vähendavad liiklusohutust.

Kuigi läbisõidumõõdiku näidu muutmine on praegu keelatud 25 liikmesriigis, võivad karistused olla väga erinevad. Prantsusmaal on õigusrikkujatele ette nähtud kuni kaks aastat vangistust, Slovakkias aga 226 euro suurune trahv.

Parlament tahab kehtestada rangemad meetmed, et läbisõidunäiduga seotud pettusi ära hoida ja karistusi kogu ELis ühtlustada. Soovituste kohaselt tahetakse luua riiklikud andmebaasid ja teha kõikjal ELis kohustuslikuks läbisõidunäitude vahetamine, käsitleda läbisõidunäidu muutmist kõigis ELi riikides kriminaalkuriteona ja registreerida sõiduki läbisõidunäit korrapäraselt tehnoülevaatustel.

Loe ka: Auto läbisõidu võltsimine on Eestis ülilihtne ja maksab vaid 20 eurot

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.