Ferrari naaseb Le Mans’i tippklassi koos paljude konkurentidega

Foto: Ferrari

Ferrari, keda valdavalt seostatakse autospordis ikka vormel 1-ga, naaseb pärast paarikümne aasta pikkust pausi sportautode kestvussõidu tippklassi.

Viimane Ferrari auto, mis võttis legendaarsel Le Mans’i 24-tunni kestvussõidul üldvõidu, oli 250 LM ja juhtus see 1965. aastal. Kuigi tegemist polnud tehasemeeskonnaga, oli Ferrari viimased kuus aastat kuulsat võidusõitu domineerinud.

Lugu, kuidas Ford lõpuks Ferrarile 1966. aastal ära tegi, teab nüüdseks vist iga auto- ja filmisõber. Hollywoodi film, peaosades Christian Bale’i ja Matt Damoniga, võis küll kohati olla dramatiseeritud, kuid lugu oli siiski tõestisündinud ja film üks parimatest, mis Le Mans’i sõidu kohta vändatud.

Ferrari 488 GTE EVO. Foto: Facebook, FIA WEC

Madalamas GT-klassis on Ferrari siiski kohal olnud. Viimastel aastate valdavalt V8 keskmootoriga superautode baasil ehitatud võidusõiduautodega nagu F430, 458 Italia ja praegune 488 GTB. Klassis on võite nopitud küll, kuid üldvõiduni GT-klassis naljalt ei jõuta.

Korra veel üritati, kuid tippu ei jõutud

Viimane tippklassi prototüüp auto oli Ferrari 333 SP, mis kihutas ringrajal võidu aastatel 1994-2001. Mootor võeti otse 1990. aasta Ferrari 641 F1 autost ja Dallara poolt toodetud kere tundus nagu võidukindel retsept.

Kuid Le Mans’il Ferrari 333 SP tippkohta kordagi ei saavutanud. Parimaks tulemuseks oli 1998. aasta sõidul üldarvestuses 6. koht. Sellega Ferrari üritus Le Mans’i prototüüp autode klassis päädiski, kuid paari aasta pärast on õnneks oodata Itaalia autotootja naasmist.

Tänavu alustanud uus tippklass LMH (Le Mans Hypercar) ja peatselt alustav selle lähedane alternatiiv LMDh (Le Mans Daytona hypercar), mis pärineb USA võidusõiduseeriast IMSA, toob kaasa tõelise laviini uutest ja naasevatest automarkidest.

Ferrari 333 SP. Foto: 24h-lemans.org

Uued klassid, uued autod, uued võimalused

Täpsemalt LMH ja LMDh klasside tehnilist lahkamist siin läbi viima ei hakka. Peamine erinevus on see, et LMH puhul on autotootja enda arendada terve auto. Samuti peab LMH klassi puhul olema jõuallikas tootmises oleva mootori baasil.

LMDh puhul on hübriidajami elektri pool ja auto monokokk kere valmistatud ettemääratud kindlate tootjate poolt. Väliskere, sisepõlemismootor ja välimus on autotootja arendada.

Tegemist on ka säästlikuma lähenemisega, võrreldes äsja lõppenud LMP1 hübriid klassiga, kus viimase 6 aasta sees jagasid võrdselt võite Porsche ja Toyota. Kui LMP1 hübriidide puhul oli nö. kuldajastu aastatel 2014-2016 kolme erineva automargiga, siis paari aasta pärast on osalejate arvud väga palju suuremad.

Toyota on siiani esimene, kes on rajal juba kaks sõitu võitnud oma LMH-klassi GR010 Hybrid autoga. Konkurentideks on hetkel Renault tütarfirma Alpine A480 ja hiljuti lisandunud USA autotootja Glickenhaus SCG 007.

… ja ka uued konkurendid

LMH klassi järjekorras ootavad veel Ferrari, kes liitub aastal 2023 ja Peugeot, kes jõuab rajale aasta varem. Vähem tuntud Austria meeskond ByKolles enda loodud hüperautoga, mis peaks saabuma samuti 2022. aastal.

Ferrari puhul on kinnitatud ka koostöö AF Corse meeskonnaga. Tegemist on sportautode ja ka Ferraride maailmas väga kogenud kambaga, kes on viimased paarteist aastat väga edukalt sõitnud Ferrari GT-autodega.

Pisut soodsam LMDh klass toob kaasa veel maailmatuntuid autotootjaid, kellel kõikidel varasem side Le Mans’is sõitmisega juba olemas. Audi, Porsche, Bentley, BMW ja Ameerikas Honda sportlike autode tütarbränd Acura. Kõik mainitud tootjad peaksid liituma 2023. aastaks ja väga tõeneäoliselt osa võtma ka Le Mans’i 24-tunni sõidust.

See tähendab, et Le Mans’i tippklassis saab olema kuni üksteist tehasemeeskonda otse automargi enda rahade ja toega. See on olukord, mille sarnast pole sportautode maailmas nähtud aastakümneid.

Ferrari naasmine Le Mans’i tippklassi on kindlasti suursündmus. Olukorra teeb veel magusamaks tõsiasi, et kunagi pole prototüüp-tippklassis olnud nii tihe konkurents ja selline valik autotootjaid, kes kõik võitu jahivad. Paari aasta pärast võib muutuda kestvussõit kõige põnevamaks ringrajaspordiks üldse.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.