Uudis

Galerii: Hiiumaal toimus rahvaralli hooaja viimane etapp

Fotod: Paula Johanna Adamson

Möödunud nädalavahetusel toimus Hiiumaal rahvarallihooaja viimane etapp. Kokku sõideti kahe päeva jooksul kaksteist lisakatset, millest osad leidsid aset Kärdla kesklinnas, osad kulgesid mööda proovilepanevaid kruusateid. Võistlustrassi pikkuseks oli ligi 230 km, millest lisakatsed moodustasid 51 km.

Ekipaaže osales võistluses ca 135,  neist üks TT Motorspordi eestvedaja Tenel Tilk.

Tenel, kes tegeleb muidu põhiliselt ringrajasõidu ning selle õpetamisega, osales rahvarallil neljandat korda, millest kolm on möödunud roolis ning üks kaardilugejana. Peamiseks rallil osalemise põhjuseks toob noormees tõsiasja, et ehkki tegemist esmapilgul tundub rahvaralli imelihtsa ettevõtmisega, mille võiks piltlikult öeldes peale tööd oma igapäevaautoga läbi sõita, on see tegelikkuses palju proovilepanevam ning nõuab mõningaid ettevalmistusi.

“Külmalt peale lennates jääb sõit üürikeseks. Selleks, et tehnika vastu peaks, tuleks hoolikalt läbi käia kõik sõlmed, paika panna logistika, teha enne üritusi teste ja korrigeerida seadistust,” tõdeb Tenel.

Peamiselt Hondad ja BMW’d

Tänavu 2WD-S klassis ehk ühesillaveoliste autode klassis, millel mootorimahtu üle 1800 kuupsentimeetri võistelnud Tenel asus võistlustulle 2002. aasta Honda Civic Type-R’iga.

“Selles klassis võisteldakse enamasti R6 BMW’dega või nende samade Hondadega,” selgitab Tenel. Varasemalt on Tenel rahvarallit sõitnud BMW 318IS’iga, mis kvalifitseerus 2WD-V klassi.

Et tänavu jõuti pikale veninud autoehituse tõttu ainult ühele rallile, oli eesmärgiks oli sõita niipalju etappe kui võimalik, ületada finišijoon ning olla TOP50 hulgas. Vaatamata sõitja ja kaardilugeja edukale koostööle, tuli Tenelil ja Olegil kümnendal katsel silmitsi seista Partsi karjääri seinast alla vajumise ja kraavi sõitmisega.

Jalgsi üle finišijoone

Ehkki finišisse jõudmine oli kannatada saanud autoga raskendatud, lükati see kondimootori abil võiduka lõpuni ning tänu sõbralikele kaasvõistlejatele saavutati üldarvestuses 54. koht.

Rahvarallil osalemiseks on, nagu klassikalises autospordis ikka, vaja peamiselt autot, tahet ja veidi materiaalseid vahendeid. Kuigi võistlust sõidetakse ka tänavalegaalsete autodega, vajavad tavalised sõidukid siiski pisemat sorti ettevalmistust. Teed vajuvad rööpasse ning tarvis läheb tugevamaid rehve ning karterikaitset. Juba veebruaris on oodata esimest rallit loodetavasti lumistel teedel.

“Kui mõni lugeja tunneb, et tahaks ka seda spordiala proovida, siis võib minuga julgelt ühendust võtta, aitame nõuga nii kuis oskame, et edukalt rajale saada,” julgustab Tenel.

Galeriist saab veidi aimu korralikust proovikivist Partsi karjääris. Ralli tulemused on leitavad SIIN.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.