Gordon Murray Automotive T.33: jätkuvalt eriline, aga miljoni euro võrra soodsam kui T.50

Fotod: Gordon Murray Automotive

Legendaarse McLaren F1 superauto looja autofirma Gordon Murray Automotive esimene mudel T.50 on saanud viimase kahe aasta jooksul palju kajastust ning kõik ootavad esimesi sõidumuljeid. Aga Murray’l on hoog sees ja nüüd on T.50 saanud enda kõrvale palju soodsama mudeli.

Palju soodsam on siinkohal muidugi mööndustega. Kui T.50 maksab umbes 2,61 miljonit eurot, siis T.33 maksab umbes miljoni jagu vähem: 1,68 miljonit eurot. On ju soodus.

Hoolimata odavast hinnast on T.33 puhul tegemist muidugi väga-väga erilist masinaga. Murray sõnul on tegemist praktilisema ja rohkem igapäevase superautoga. Kahekohaline sõitjateruum on avaram ning kolm kompaktset pagasiruumi (üks auto esiosas ja kaks taga, kumbki tagaratta ees) pakuvad kokku 280 l ruumi. Umbes sama palju nagu näiteks Toyota Yarisel.

“Kui sa saad lubada vaid ühte superautot, siis osta see,” kommenteerib Gordon Murray. “T33 on disainitud autoks, mis sul kindlasti peaks olema.”

See sama pöörane V-12

T.33 südameks on sama vabalthingav V-12 mootor, nagu T.50’s, kuigi pisut modifitseeritud. Kui suuremas vennas kerib 3,9-liitrine jõuallikas kuni 12 000 pöördeni välja, siis T.33’l on see tagasi tõmmatud “vaid” 11 100 pöördeni.

Võimsust on T.33’l 615 hj, 35 hj vähem, kui T50’l. Pöördemoment on mõlemal autol identne 450 Nm, kuid T.33 mootor on häälestatud nii, et 75% pöördemomendist on saadaval juba 2500 pöörde juures. Kõik ikka parema igapäeva kasutuse tarbeks.

Standardvarustuses on T.33’l samuti manuaalkäigukast, kuid erinevalt T.50’st on valikus ka lapatsitega automaat. Muidugi on superauto ikka tagaveoline.

Üldises suuruses on sõidukid aga üsna sarnaste mõõtmetega. Pikkuselt sama pikad nagu Porsche 718 Cayman, olles küll mõni sada kilogrammi kergemad. T.33 kaalub 1090 kg, olles 110 kg raskem, kui T.50.

Vedrustus on eraldi häälestatud T.33 jaoks, kuna kaalujaotus on T.50’st erinev. Tagumised veljed on 20-tollised ja eesmised ühe tolli võrra väiksema läbimõõduga. Pidurid on süsinikust keraamilised ja roolivõim on sarnaselt T.50’le hüdrauliline.

Lihtsamate lahendustega kompaktne superauto

Kuigi proportsionaalselt on T.33 ja T.50 silmnähtavalt erinevad (esiots on T.33’l selgelt pikem), on üldine ja lihtne disain siiski neil sarnane. T.33 ehituse puhul kasutatud rohkelt süsinikkiudu ning alumiiniumit. Paljud komposiitmaterjalist paneelid saavad meekärje konstruktsiooniga tuumad, et lisada tugevust.

Aerodünaamika osas on T.33 palju traditsioonilisem. Siiski on kasutatud palju õhuvoolavust just auto kere alt, muutes auto põhja paljuski erinevaks, võrreldes kallima T.50’ga, millel tagaosas olev tiivik genereerib ka aeglasematel kiirustel surujõudu.

T.33 superautot ehitatakse 100 sõidukit, plaanis on veel lisada kabrioletist variant ja potentsiaalselt ka pisut käredam ringrajale mõeldud mudel. Erinevalt T.50’st plaanib GMA müüa T.33’e ka Ameerika Ühendriikides, eeldades, et pooled autod leiavad omaniku just sealt.

GMA T.33’e tellimusi võetakse juba vastu ja esimesed autod peaksid omanikeni jõudma 2024. aastal. Esimesed prototüüp autod jõuavad testsõitudeni aga juba tänavu suvel.

Vaata ka ülidetailset videoülevaadet GMA T.33’st koos Harry Metcalfe’iga:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.