Hakkame proovima: kas auto asemel oleks mõistlik Tallinnas igapäevasõite teha jalgrattaga?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Mihkel Maripuu/PM/Scanpix

Võib-olla kujutan ma seda ette, aga õhus on millegi uue hõngu.

Maailma linnades räägitakse üha agaramalt autoliikluse piiramisest ja jalgratastele üleminekust. Ehitatakse rattakiirteid, tunneleid ja magistraale. Oslo plaanib tänav-tänava haaval autod kesklinnast välja puksida ja parkimisalad rattateedeks teha.

Kui London City’s avati jalgrataste superhighway’d, langes sõidukite hulk tänaval 15%. Kokkusattumus? Hiinast Euroopani levivad linnades jaamadega ja jaamadeta rattarendi võrgud, mõnes kohas saab tänavanurgalt rentida ühe elektritõukeratta, et see siis järgmise nurga peal jälle järgmist rentijat ootama jätta.

Tavalised veidrused või tahavad linnad tõesti autodele tõsiselt kaherattalist alternatiivi leida?

Valmistume tulevikuks

Et muutus jalust ei rabaks, tuleks selleks valmistuma hakata. Testisin eelmisel kuul Eesti jalgrattaehitajate elektriratast Ampler Stout, mis jättis nii mõnusa mulje, et Ampleri oli nõus ratta andma pikemasse testi: kas ja kuidas on Tallinnas auto võimalik vahetada jalgratta vastu?

Ma ei ole jalgratta sadulas uustulnuk, aga Tallinnas igapäevast commute’i ehk töö-kodu sõite pole rattaga varem teinud. Seepärast ongi eesmärk järgneva kuu-pooleteise jooksul jagada kogemusi seoses rattaga Tallinnas liiklemisega, parkimisega ja teiste praktiliste küsimustega.

Ootan ka kõigi lugejate kirju, kes tahavad jagada oma kogemusi sellest, kuidas igapäevaseks liiklemiseks autolt jalgrattale üle minna.

Võtame silmaklapid peast ära

Kõige selle eesmärk on aru saada, kas jalgratast on mõistlik Tallinna-suguses linnas igapäevasteks sõitudeks kasutada.

Ning kui on, siis mis on selleks kõige suuremad takistused ja kuidas neist üle saada. Ja mis oleks vaja teha, et erinevat tüüpi liiklusvahendid sõbralikult omavahel läbi saaks.

Kui Geeniuse kogukond selle käigus kaasa mõtleb ja kaasa räägib, siis võiks üks tulemus olla see, et me oma linna ja selles olevat liiklust natuke avarama pilguga vaataks.

Sest kitsarinnalist vihaõhutamist, sildistamist ja silmaklappidega maailmavaadet kohtab meedias juba praegu piisavalt palju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.