Tehnoloogia areng ja ärimudelid energeetikas on praegu kõik muutumises. Digitaliseerimine, taastuvenergia, energia salvestamine – tihtipeale polegi enam ühe kindla valdkonnaga, vaid mitme sümbioosiga. Huvilised, kes pakkusid ideid, oligi alates elektriinseneridest kuni disaineriteni. Nii saame erinevate valdkonnad kokku tuua ja klientidele paremaid teenuseid tuua.
Eesti Energia on Eesti inimese jaoks ikkagi see, kes talle elektrit müüb, aga ka CO2 õhku paiskab. Mis moodi siis teie arvates Eesti Energia muutub?
Liigume väga suurte sammudega puhtama energeetika poole. Eesmärk on 2022. aastaks 40% toota taastuvatest allikatest. See on juba väga suur transformatsioon. Samas kogu Eesti eesmärk on see, et 2030 aastaks toodame 50% taastuvatest allikatest. Oleme kenasti graafikus.
See on väga suur transformatsioon. Põlevkivi peaks jääma edaspidi ikkagi õli tootmiseks.
Praeguse konkursi võiduidee oli see, et inimesel tekiks Elektrilevi juurde üks keskne koht, kus energiateenustega suhelda. Miks see parim oli?
See oli väga lihtne ja loogiline ning tekkis küsimus, miks seda juba tehtud ei ole. Meiega tahavad liituda juba ka elektritootjad, täna on neid Eestis 1400. Me ise ennustame, et 2022. aastaks võib see arv olla üle 7000. Mikrotootjate standardsed protsesse saab automatiseerida.
Mõnikord tekib perel mõte, et mis oleks, kui paneks päikesepaneelid oma maja katusele? Kui siis tahaks saada teada, kas see üldse on võimalik, siis antaks neile automaatselt vastus ära. Praegu on see käsitöö: taotluse saatmine, menetlemine, vastamine. Aga nii võiks lihtsamatel puhkudel, mida on üsna palju neist liitumistest, automaatseks.