Uudis

Hea uudis: suur langus maailmaturul toob kütusehinnad peagi allapoole

Foto: Alexela.

Alexela juhatuse liige Alan Vaht jagas oma Facebooki lehel häid uudiseid. Nimelt kütuste maailmaturuhinnad kukuvad kivina ja 9. märtsi hilisõhtul tehtud postituses olnud info järgi
langes diislikütus -24% ja bensiin -15%. Selle järgi tuleks Vahti sõnul arvutuslikud kütusehinnad on juba tublisti alla 2 €/L.

“Kui korra oled juba 2-eurost hinda näinud, siis 1,7-1,8 €/L on justkui õnnistus,” kommenteeris ta langust.

Languse põhjusteks oli, et Iraak ja Araabia Ühendemiraadid on valmis tootmist suurendama ning IEA on valmis hindade jahutamiseks tooma turule täiendavaid kütusevarusid.

Samas peab Vaht oluliseks ka lugejate ja tarbijate jaoks ühte suurt anomaaliat lahti seletada, mis tekitab valesid arusaamu. Kui Euroopas sulgus turg 16:30, siis diislikütuse hind oli tõusus, bensiin languses. Kolme päeva keskmised olid aga mõlemad tõusus, mis on homsete (ehk siis tänaste, toim.) ostuhindade aluseks. Samal ajal on uudistes suur hinnasula ja tarbijal tekib arusaam, et kohe peaks langema.

Millest koosneb kütuse hind? Allikas: Alan Vaht

Miks tanklates kohe ei lange?

Alan Vaht lisas Autogeeniusele täpsema selgituse levinud arvamuse kohta, et tanklates tõstetakse hindu kohe, kui maailmaturul hinnad tõusevad nind venitatakse kummi, kui maailmaturuhinnad langevad.

“Kui kujutada ette kahte siinuskõverat, mis on mõnepäevases nihkes, siis maailmaturuhind võib pöörata oma siinusel noka alla, kuid samal ajal on tanklahinnad oma siinusekõveral alles tõusufaasis, sest sisseostuhindade aluseks on reeglina 3-päeva keskmised hinnad,” kommenteeris Vaht.

Allikas: Alan Vaht

“Teine põhjus on ka eilne näide, kus Euroopa turu sulgedes lõpetas diislikütuse hind 75 $/t kõrgemal (bensiin seevastu 100 $/t madalamal) ning kütusehinnad hakkasid kivina kukkuma turu sulgemise järel. Hinnad turu sulgemise järel eile kukkusid, kuid tanklakettide tänases sisseostus kajastub hoopiski eilne diislikütuse kõrgem sulgemishind.

Nii tekkivadki arusaamad, et hindu tõstetakse tanklates kohe, kuid maailmaturuhindade langedes venitatakse kummi ning halvemal juhul alles tõstetakse tanklahindu,” selgitas Vaht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.