Henrik Roonemaa: kui Skype oleks luba küsinud, kas nad võivad kaugekõnede monopoli ära lõhkuda

Henrik Roonemaa.Foto: Kalle Veesaar

Kas panete tähele, et Tallinnas on juba mõnda aega tänavatel pea sama palju Citybee rendiautosid kui neil alguses oli tõukerattaid ja ei mingit kisa mitte kusagil.

Kus nad pargivad? Kus nad sõidavad? Kuidas seda kõike kontrollitakse? Kes neid üldse kasutab? Mida me nendest inimestest teame? Miks sellised firmad üldse tavalise normaalse autojuhi elu raskemaks tegema lubatakse? Milleks seda kõike üldse vaja on?

Sada väikest tõukeratast ajasid mõningaid inimesi lausa tõsiselt endast välja, aga sada autot pole mingi probleem, sest autodega oleme me juba harjunud, infra on olemas, reeglid on olemas, toodagu aga juurde eksole. Ja üleüldse, miks maastureid juba ei saa?

100 autot on halvem kui 100 tõuksi

Viitan tõsiasjale, et tõuksid ja jalakäjad pandi parema variandi puudumisel ühele teele kokku ja nagu lugeda sai, oligi jama majas. Samal ajal kui 100 autot panna tänavatele juurde, on nii linnaliikluse- kui keskkonnaaspektist palju halvem mõte kui 100 tõuksi, aga see on kõigile okei, sest neil rohkem kui tonnistel jurakatel on oma koht, kus sõita ja aja jooksul on see kõigile hakanud normaalsena tunduma.

Ütlete, et probleem on hoopis selles, et tõuksid tulid uude keskkonda, eelnevalt reegleid paika panemata? Aga mis saanuks siis, kui näiteks Bolt ja Citybee oleksid teinud Tallinna linnavalitsusele viisaka ettepaneku rajada Helsingi, Amsterdami või Kopenhageni eeskujul korralik rattateede võrk koos parkimisvõimalustega, et nad saaksid kumbki oma 400 tõuksi välja panna?

Kui (ja see on päris suur kui) tõuksidel on disruptioni potentsiaal, siis disruptionit nii ei tehta. Sama hea küsimus on, et “mis saanuks siis, kui Skype oleks telekomidelt ja MKMist luba küsinud, kas nad võivad kaugekõnede monopoli ära lõhkuda”.

Me oleks kohemaid hakanud kuulma, kuidas selle ettevaatamatu plaani tõttu satub Eestis ohtu mitusada töökohta, kuidas rahvusvahelised kaugekõned on elutähtis teenus ning riigikaitselisest seisukohast üliolulised ning seda valdkonda ei tohi üldse puutuda.

Kas see on äriliselt hea, pole isegi oluline

See, kas välismaiste riskikapitalistide raha eest tegutsevatel idufirmadel on võimalik tõukerataste rendimudel kasumlikuks teha või mitte, on täiesti omaette küsimus ja pole antud kontekstis oluline. 21. sajandi nutikas linn peab lõputute südalinna läbivate maanteede ehitamise ümber vaatama niikuinii.

Käisin mõned nädalad Helsingis, seal sõideti küll kõvasti tõuksidega. Abikaasa tuli Oslost, kus kesklinnas autosid päris edukalt tõrjutakse ja ütles, et ka seal käis kõvem sõitmine, eriti õhtuti. Tõde ei tea veel keegi, aga ainuüksi asjaolu et Tallinn on selleks kõigeks üsna sobimatu linn, ei anna praegu alust väita, et tõukerataste näol on tegemist mõttetute asjadega.

PS. Ma pole rendiautode vastane, pigem vastupidi. Lihtsalt vaestest väikestest tõukeratastest oli kahju. Ja nendest inimestest ka, kes kulutasid oma vaimujõudu nendega võitlemisele ja ilmselt alustavad kevadel uuesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.