Hiina riiklik akutootmise poliitika tõotab kogu automaailma järgmisel kümnendil tõsiselt mõjutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tesla Model S Hiinas pilke püüdmas.

Automaailmas ei eruta või ärrita keegi nii hästi kui elektriautotootja Tesla või tema juht Elon Musk, ent suurim mõju autotööstusele lähikümnendi jooksul võib tulla hoopis Hiinast.

Kui Musk ehitab Nevada kõrbesse maailma suurimat akutehast, siis hiinlased trumpavad ta tõenäoliselt üle. Nevada nn gigatehase tootmisvõimekus peaks 2018. aastal valmides olema 35 gigavatt-tundi akusid, samas kui Hiina ettevõtted ehitavad akutehaseid, mille kogutoodang peaks 2021. aastaks olema 120 gigavatt-tundi akusid, kirjutab Bloomberg.

Suured tootmismahud tähendavad aga seda, et akude ja kogu elektrisõidukite hind hakkab turul langema.

“Asi on tööstuspoliitikas. Hiina valitsus näeb liitiumakusid 2020-ndatel ja edaspidi ülimalt tähtsa tööstusharuna,” kommenteeris Bloomberg New Energy Finance analüütik Colin McKerracher. Analüütikute prognooside järgi kasvab maailma akutoodang praeguselt 103 gigavatt-tunnilt nelja aastaga 273-ni, mis pakub väga suurt potentsiaali ja Hiina ei taha seda kasutamata jätta.

Kuigi riigis pole Tesla-suurust tootjad, vaid väiksemad nagu Amperex Technology, Tianjin Lishen Battery ja kümned teised, toetab valitsus akutootjate konsolideerumist, et tööstusharu tugevadada.

Poliitika teine tahk on saada tänavatele järgmise kolme aastaga 5 miljonit elektrisõidukit. Selle esimene ajend on võidelda metropolides sudu ja keskkonnaprobleemidega, ent teiseks tahetakse nii luua just akutootjatele kodust turgu. “Sealt saavad nad laieneda ja müüa [akusid] üle maailma,” ütles Bloombergi analüütik Logan Goldie-Scot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.