Uudis

Hoiatus: Kaur Ilvese lemmikud autoteemalised Youtube kanalid võivad tõsiselt häirida sinu tööpäeva!

Kuvatõmmis ungarlaste lõbusast kanalist Turbometal

Youtube on nagu maagiline tolmuimeja, mis võib sind endasse imeda ja alles mõne tunni möödudes suudad tema raudsest haardest räsituna välja rabeleda. Aega on lennanud, midagi on toimunud, kuid justkui parema või targema inimesena end ikkagi ei tunne. Pidevalt hüppab ette tüütuid soovitusi vaadata järgmist ja ülejärgmist klippi, mis lõpeb saatusliku klikiga ja järjekordse korstnasse kirjutatud minutitega.

Autohuvilisele leidub seal tõeliselt sisutühja ent paljuvaadatud rämpsu, aga ka väga palju asjalikku ja tõeliselt silmapaitavat materjali. Olen aja jooksul tekitanud väikese kogumiku, et hoida ennast kursis värskemate arengutega automaailmas ja pannud kõrvale mõned pärlid sompus kaamose ajal lõbusaks meelelahutuseks.

Kodumaine sisu on arusaadavalt olematu

Esimene väike pettumus on kahjuks see, et kodumaalt leian harva midagi asjalikku vaadata – mitte seepärast, et siinmail puuduksid oskused kvaliteetse autosaate tootmiseks, vaid meie pisike turg ei maksa korralikku tegemist lihtsalt klikkidega kinni.

Enamus mind huvitavaid kanaleid on pärit Inglismaalt ja eelkõige jälgin konkreetseid ajakirjanikke, kes lisaks heale jutule oskavad reaalselt autodega sõita. Paljud neist on (endised) võidusõitjad ja kõik nad suudavad masina käitumise head ja vead kaasakiskuvalt molekulideks lahti võtta.

Mida mu kollektsioonist kindlasti ei leia? Siit ei leia ja ei hakkagi leidma neid juutuubi staarikesi, kes selfikaamera ja kriiskava häälega ümber „oma“ uute autode ringi jooksevad ning ülevoolava sisutühjusega eetrit täidavad.

1. Väärikas Briti värk: Autocar, Auto Express, Top Gear, CAR Magazine ja EVO

Klassikaline kogumik Briti autoajakirjanduse koorekihist. Kõigilt v.a. EVO ja CAR Magazine tuleb iganädalaselt mitu klippi kas siis uudismudelite, autoülevaadete või grupitestide kohta.

Kõigile autosõpradele on siin midagi – uudismudelite ülevaated, palju maalilist Walesi maastikku mööda lendamas grupitestide taustaks või siis lihtsalt külg ees sitikate püüdmine ringrajal.

Kuigi Top Gear on kohati liiga suureks tsirkuseks aetud, siis nende ridades on üks mees, kelle võime auto sõiduomadusi peenlahutada on lihtsalt uskumatu – Chris Harris – legendaarne briti autoajakirjanik, kes sageli osaleb ka Nürburgringi kestvussõitudel.

Siin üks Chrisi stiilinäide, milleks Porsche 911 GT2 RS tegelikult võimeline on:

Autocari seltskonnast on hea tandem Dan Prosser ja Matt Prior. Üks esindab nooruslikku uljust ja teine veidi küpsemat maailmavaadet.

Hyundai i30N ja Renault Megane RS Cup track battle:

Auto Expressi seltskonnast tasub eriti jälgida tegelast nimega Steve Sutcliffe. Endine võidusõitja, kes teeb koostööd kõigi suuremate Briti väljaannetega ja saab ka selliste McLaren 600LT tüüpi monstrumite taltsutamisega nagu muuseas hakkama:

CAR ja EVO on põhiliselt ikkagi lugemiseks mõeldud, aga nende videovoogudel tasub silma peal hoida. Vahel viskab selliseid visuaalseid pärleid nagu EVO Car of the Year 2018:

Esimese alamgrupi kokkuvõte: Autocar, Autoexpress, TopGear, EVOTV, CARmagazineTV

Kas üks puudu ei ole?

Õigustatud küsimus – aga kus on Fifth Gear? Kahjuks on võidusõitjatest trio (Tiff Needell, Jason Plato ja Vicki Butler-Henderson) vägagi lõbus ja rehvivilinast tummine saade hetkel paariaastasel puhkusel, aga kõlakad käivad naasmisest 2018 suvel. Elame-näeme.

2. Tublid isemajandavad noored entusiastid

See on lahe komplekt nooruse hullusest, talendist ja pealehakkamisest. Siit sektsioonist leiab veidra nuustikusoenguga vibaliku noorsandi pööraseid sõidulugusid ja taskukohaste (sport)autode putitamist.

Sideways Sid:

Kui vanus pole veel enesealalhoiu instinkti sünnitanud ja sõiduoskust jagub, siis ei takista vallid ega kraav korralikku sõiduvideot kokku panemast. Mõnel ta videol pilt vahel võdiseb ja fookus jookseb metsa, aga see kuidas Sid MB AMG GTRi kitsastel teedel telefonipostide vahel osavalt loobib on lihtsalt muljetavaldav:

Sid pole ainul show peal väljas, kogu roolimisele ja pedaalimisele kuluva virvarri juures suudab ta täiesti adekvaatselt ja põhjalikult autode iseloomu ja veidrused lahti rääkida.

Car Throttle

See on lihtsalt lõbus nurgake kus kaasa elada järjekordse ärapõlatud sõiduki surmast päästmisele. Mis tihti lõpeb sama masinaga ringrajal kiiremate tiirudega.

Siin on näiteks üks huvitav projekt, mis peaks andma vastuse küsimusele kas jupphaaval järgi aidatud BMW 330 diisel saab olla rajal sama kiire kui vabalthingava 420 hobujõuga BMW M3:

3. Midagi Jaapanist, Ungarist ja Kreekast

Best Motoring ja Best Motoring International on vana, kuid ebatraditsiooniliselt värskendav formaat Jaapanist. Hiilgeajad jäid vahemikku 1987-2011, aga meeletu publikuhuvi tõttu jätkati üksikute pikkade saadete tootmist ka edaspidi, kuigi harva.

Sõidu ja jutu eest hoolitsevad jaapani tuntud võidusõitjad eesotsas “drift king” Keiichi Tsuchiya’ga (muuseas tegi roolitööd Fast & Furious Tokyo driftile).

Pole just palju saateid kus sportlikud tänavamasinad võidusõitjate käes ringrajal üksteisest külg-külje kõrval mõõtu võtavad või siis tehakse pöörast sõitu kitsastel mägiteedel. Meeste jalgade töö pedaalidel on samas klassist nagu virtuoosist orelimängijat vaadata!

Ungarimaalt jäi kunagi silma kanal, mis jällegi koosnes noortest entusiastidest, kelle filmid on äratanud isegi tõsisemate produtsentide huvi. Hea huumor, mõnusad lood ja visuaalselt vägevalt tehtud:

Viimasena jätan siia avastuse Kreekast. Drive magazine toimetaja Michalis Georgiadis laob autoroolis puhast vuuki lõbusatest luukpäradest kuni põrgulike superautodeni välja. Inglisekeelsed subtiitrid on õnneks olemas.

Porsche 911 GT3 RS ja lõunamaise juhi temperament on nagu sõõm värsket õhku ugrilikku kaamosesse!

Head vaatamist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.