Ilma õhuta rehvid on juba olemas, aga seeriatootmiseni läheb veel natuke aega

Michelin ja General Motors avaldasid hiljuti arenduskoostöös valminud õhuta torkekindla rehvi Michelin UPTIS (Unique Puncture-proof Tire System) prototüübi.

UPTIS on mõlema suurkorporatsiooni nägemus sõidukite tulevikust, kus suundumus on suurte jagatud autoparkide ning isesõitvate teenindussõidukite suunas.

Aastas visatakse ära 40 miljonit sõidukorras rehvi

Michelini sõnul visatakse aastas minema kakssada miljonit rehvi, millest 20% on sõidukorras, kuid torkeaugu või ebaühtlase kulumise tõttu praagitud.

Uudse ratta kontseptsiooni eesmärgiks on rehvi purunemise riskidest tulenevalt sõitmine turvalisemaks muuta ning vähendada varurehvide tootmiseks kuluvat toormaterjalide meeletut kogust.

Samuti kaotatakse rehvide hooldamise vajadus ning purunemisest tulenevad sõidukite seisakud. Arvestades, et isesõitvate autode tehnoloogia on peaaegu, et ukse taga, on selline hooldevaba rehv eriti sobilik valik mistahes isesõitvatele autodele.

Aasta lõpus juba asutakse testima

Esimesed katsed on plaanis teha Chevrolet Bolt EV-ga ning juba selle aasta teises pooles hakkab Michiganis ringi sõitma GM-i test-autopark.

Õhuta kummid võivad juba olla tuttavad sõjatööstusest, kuid see tehnoloogia ei olnud sobilik üle tuua sõiduautodele. Varasemate versioonide materjalivalikust tingituna, tekitasid sellised rehvid kiiruse kasvades süvenevat vibratsiooni, mis tõttu nende kiirus oli piiratud.

Michelini kogemus ja pädevus materjalitehnoloogias on selle väljakutse lahendanud. UPTIS on loodud täitma samu nõudeid mis on esitatud traditsioonilisele rehvile, kusjuures Michelin väidab lausa, et juht ei tee vahet õhuta või traditsioonilise rehvi jooksuga auto juhitavuses! Ehk jah, ka maanteekiirustel on võimalik selle rehviga turvaliselt kihutada.

Millest see koosneb?

Materjalidest nii palju, et koormust jaotava alumiiniumvelje ümber on valatud komposiitkumm, moodustades ühest tükist ratta. Pole veel täpsustatud, mida see komposiitkumm endast täpsemalt kujutab, aga võib eeldada, et muuhulgas kasutatakse kummisegu täiteainena biopõhiseid või taaskasutatud pulberaineid.

Rehvi ribides on kasutatud klaaskiudu, mis annab kummile jäikuse.

Praeguse väljahõike kohaselt esimesed autod sõidavad õhuta rehvidel tehasest välja 2024. aastal.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.