Uudis

Inimõiguslane politseidroonidest: kuidas tagatakse see, et drooniga filmimist kasutatakse ainult liiklusjärelvalveks?

Droonilt filmitud kaader. Foto: Dmitri Kotjuh/Scanpix

Eesti Inimõiguste Keskuse juht Kari Käsperi sõnul pole selge, milline on õiguslik alus, millega politsei hakkab tegema liiklusjärelvalvet droonidelt.

“Droonilt filmimise maht on erinev ja ulatus on erinev, kui seda võrrelda näiteks praeguste meetoditega, kui liiklust filmib üks inimene tee ääres. Seal on võimalik eesmärgipäraselt filmida, kuid droonil on õhus palju laiem vaateulatus,” rääkis Käsper. “Suurem on ka oht inimeste eraelule ja küsimus tekib, kuidas tagatakse see, et drooniga filmimist kasutatakse ainult liiklusjärelvalveks.”

Inimõiguste keskuse juht ütles, et ta ei ole põhimõtteliselt vastu uute tehnoloogiate kasutusele võtmisele ja peab liiklusohutust väga tähtsaks, aga alati peab teadvustama ohtusid, need läbi arutama ja leidma tasakaalupunkti.

“Praegu ei ole minu arvates seda ühiskondlikku debatti olnud, mille järgi saaks luua regulatsiooni. See oleks aluseks sellele, et inimesed tunneksid kindlalt, et nende kohta kogutud andmeid ei kasutata vääralt, vaid ainult eesmärgipäraselt,” lisas Käsper.

“Kuigi liiklusohutus on oluline väärtus, peame küsima, kas selle hind on see, et kõiki autosid saaks igal ajal jälgida. Ilmselt ühe drooniga veel ei saa, aga mis siis, kui siit on samm edasi, et drooniga filmitakse palju laiaulatuslikumalt? Isegi siis, kui politseidroon jälgib inimest ainult mingil teekonnal,” kirjeldas Käsper võimalikku konflikti. “Ei tohi tekkida olukorda, et lihtsalt autos olemise tõttu hakkab riik jälgima inimese teekonda ja liikumist.”

“Jälitustegevust reguleeritakse väga karmilt, selleks on vaja kohtu luba,” ütles Käsper, kelle sõnul ei tohi lasta mingil muul tegevusel näiteks liiklusjärelvalve sildi all palju leebemalt jälitustegevust teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.