Intervjuu: Eestis ainulaadse Fisker Karma omanikul on garaažis veel üks ainulaadne Fisker Karma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Väga jõulise välimusega auto Fisker Karma, millele on disainis konkurenti raske leida ka täna. Fotod: Tarmo Tähepõld

Eelmisel nädalal otsisime Fisker Karma nimelise hübriidauto omaniku kontakti. Sotsiaalmeedia toimis imeliselt. Artiklit loeti väga palju ja esimene vihje saabus täpselt 32 minutit peale loo ülespanekut. Veel enne, kui me jõudsime ühendust võtta, helistas meile ka auto omaniku poeg, kes rõõmsasti isa üles andis ja mainis lausa kahte Fisker Karmat.

“Kui tahta natuke teistsugust ja huvitavamat ökoautot, siis jõuab päris kiiresti Fiskerini”, ütles auto omanik Riho Neem, kes oli meelsasti valmis haruldast autot näitama ja rääkima, mis sellise soetuseni viis.

Kõik müügisolevad Fiskerid on väga väikese läbisõiduga

Fisker Karma ostmise kaudne ajend oli see, et pere põhiauto, suure mootoriga maastur, võtab natuke rohkem kütust, kui mõistlik oleks. Seega leiti, et teine auto võiks võtta natuke vähem. Miks mitte siis juba elektri- või hübriidauto. Midagi huvitavat. Siis meenus selline tootja nagu Fisker ning peale esimesi pilte oli asi otsustatud.

Auto leidmine ei olnud väga pikk protsess. Euroopas on neid piisavalt saada ja kuna kõik on valdavalt väikse läbisõiduga, siis ühegi puhul pole karta, et auto seisukord oleks väga halb. Esimene, mis meeldis ja hinna poolest sobis, sai ka ära ostetud. Tegemist siis piltidel oleva tumeda, praeguseks hetkeks 86 000 kilomeetrit läbinud eksemplariga.

Kaks Karmat on parem kui üks

Kuna autoostmine on sageli pigem emotsioonidel põhinev ja ei allu alati loogikale, siis peagi sai soetatud ka teine Karma. Sellel oli küll esiotsa avarii aga palju ilusam sisu. Samuti oli läbisõit teisel Karmal palju väiksem, vaid 7000 kilomeetrit. Lähemal vaatlusel selgus, et avariikahjustused on samuti peamiselt kosmeetilised. Olulised osad olid korras ning lahti ei olnud läinud isegi turvapadjad. Vaja on vaid keredetaile ning värvimist.

Esiosa kahjustusega Karma on väga väikese läbisõiduga ning omaniku arvates ilusama sisuga

Sõita on omaniku sõnul selle autoga mugav aga mõnikord natuke väsitav. Kuna kapott ja esirataste tiivakaared on pikad ja ulatuvad kõrgele, siis kipub see lõpuks nähtavust segama hakkama. Auto pikkus on peaaegu 5 ja laius 2 meetrit, mis on samaväärne näiteks BMW 7. seeria sedaaniga.

Hoolimata auto tohututest gabariitidest, on sees vaid neli istekohta ning tagaistuja ei saa ka jalgu esiistme alla panna, niivõrd madalale on kogu interjöör lastud. Juhikohal on õnneks ruumi piisavalt ning läbi auto ulatuv kesktunnel jätab kogu sisemusest mõnusa kosmoselaeva kokpiti mulje.

Autoga sõitmine on ulmefilmilik kogemus

Fisker Karma toimib täiselektriautona kuni 50 kilomeetrit ning selle suudab omaniku sõnul auto ideaaltingimustes täitsa ära teha. Kui akud tühjad või vajutab juht ise auto sportrežiimile, siis hakkab tööle 2-liitrine bensiinimootor, mis hakkab elektrit tootma, et tagumisi rattaid ringiajavaid elektrimootoreid töös hoida.

Kogu see kooslus toimib päris huvitavalt ja gaasipedaali põhja vajutades kostub stiilne ulmefilmilik elektrimootorite undamine, mida toetab omakorda mootorihääl. Kuna auto on peaaegu 2,5 tonni raske, siis auto ei kiirenda päris nii nagu tänapäevased Teslad. Pigem on see sujuv kruiisilaevalik kulgemine. Ei maksa valesti aru saada, Karma pole kindlasti aeglane auto, lihtsalt ajad on natuke edasi läinud.

Sportrežiimis töötab mootor koguaeg, et elektrimootorite jaoks energiat toota

Interjöör on stiilne. Uks avaneb mitte lingist, vaid nupuga. Puutetundlikul ekraanil ja näidikuteplokis on vilkuvat graafikat piisavalt palju ja käike saab valida ulmeliselt hulktahukalt. Ühesõnaga täpselt nii nagu ühes mõtleme-kastist-väljas tüüpi autol peab olema.

Pidamiskulud on hetkel veel teadmata

Omaniku sõnutsi tuleb 100 kilomeetri hinnaks umbes 2 eurot. Kui palju üldiselt pidamine maksab, on veel raske öelda, sest remonti või muid kulusid pole ette tulnud.

Fiskeri hoolduseks sobib sisuliselt ükskõik milline töökoda. Kuna garantiid enam pole, siis tuleb lihtsalt leida mõni koht, kes viitsib teistsuguse autoga tegeleda. Infot saab netist ning teistelt omanikelt, kellega kontakti leidmine ei ole raske. Lootus on, et kui Fisker taastab tootmise, nagu neil plaanis, siis hakatakse uuesti varuosi tootma ka vanale Karmale.

Fiskeri disainil on ainult üks tõeliselt segav viga

Fisker Karmale heideti palju asju ette, alates väga kehvast puutetundlikust ekraanist, kuni vales kohas asuvate summutitorudeni. Omaniku sõnutsi on reaalne probleem ainult summutitorude oma, mis on tõepoolest lollilt disainitud. Nimelt tulevad toru otsad välja esiuste juurest, mis tähendab, et päris sageli on salongis tunda heitgaase. Või hommikul niiske ilmaga käivitades, kui summutist tuleb eriti palju auru, on juhi vaateväli seistes päris piiratud, nagu aurusaunas.

Hõbedased avaused esirataste taga on summutitorud, millest tulev heitgaas sageli ka autosse imbub

Muu kriitikaga Riho väga nõus ei ole, sest aeglaseid puutetundlikke ekraane kohtab ka veel tänapäeval ning muude veidruste osas tuleb aru saada, et Fisker ei olegi kunagi mõeldud olema normaalne auto. Ilmselt võisid häirida kõik need pisiasjad siis, kui oled ostnud auto uuena ja maksnud selle eest 120 000 dollarit.

Kes soovib autot päriselus näha, siis kõige tõenäolisem on seda teha Viikingite Küla juures, mille omanik Riho Neem on. Kui aga soov sellist endale ilma Euroopasse minemata osta, on Riho tume Fisker hetkel müügis, kuna kahte Fiskerit peres siiski vaja ei lähe.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.