Isle of Man TT: hullumeelne tsiklivõistlus, kus hukkunute arv on suurem kui kogu F1 sarjas kokku

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Isle of Man on väike saarekene Iiri meres, Suurbritannia ja Iirimaa saarte vahel. Saar ei kuulu Suurbritannia kooseisu, kuid Suurbritannia valitsus ajab saare eest nende välispoliitikat ning kaitseb neid sõja korral. Ka ei kuulu Isle of Man Euroopa Liitu.

Mis kõige olulisem – saarel on teid, kus puuduvad kiirusepiirangud, kuid nagu ka Saksamaa kiirteel – lolliks minna ei ole mõtet, sest liiga suure kiiruse tõttu põhjustatud tagajärgede eest vastutab juht.

Sellel saarel kogunevad mootorratturid aastast 1907 võistlusele nimega Isle of Man TT (Tourist Trophy). Võistlus toimub mai lõpus ja juuni alguses ning rada seatakse üles saare avalikele teedele. Üritus on väga pikk ning koosneb ühest nädalast treeningsõitudest ning ühest nädalast võistlussõitudest.

Hull pühapäev

Traditsioonide hulka kuulub ka „Mad Sunday“ (Hull pühapäev) kus Isle of Man TT rada nimega „Snaefell Mountain Course“, kogupikkusega 60,72 kilomeetrit, antakse kasutada saartele tulnud mootorratturitest pealtvaatajatele läbimiseks.

Foto: 11thmilestoe, Wikipedia

Snaefell Mountain Course rajal on toiminud läbi ajaloo teisigi võistlusi, kuid Isle of Man TT on neist pikima ajalooga. Sinna hulka kuuluvad erinevad mootorratta võistlused, auto võidusõidud ja isegi jalgrataste mõõduvõtud.

Moto GP jaoks liiga ohtlik

Sealhulgas on saarel peetud ka ametlikke, nüüdse nimega Moto GP võistlusi. Juba mainitud

Snefell Mountain Course oli aastatel 1949-1976 samuti Moto GP plaanis, kuid üha suureneva turvariski ja ka rahastuse tõttu võeti see kavast maha.

Augustis toimub Isle of Man saarel võistlus nimega Manx Grand Prix, mida peetakse Isle of Man TT võistluste proovikiviks või siis amatööride TT-ks.

Isle of Man üheks kategooriaks on aastast 2010 ka TT Zero, kus osalevad elektrilised mootorrattad, peamiselt siis prototüübid.

Elektrimootorratas võistlemas Isle of Man TT’l. Foto: agljones, Wikipedia

Ühe aastaga 7 hukkunut

Läbi ajaloo on ametlikel treeningsõitudel ja võistlustel hukkunud 147 võistlejat. Kui juurde lisada Manx Grand Prix ja Clubman TT sarja ( peeti 1940-1950ndatel) siis on kogu hukkunute arv 257 võistlejat.

Suurima hukkunute arvuga võistlusaastad on olnud 1970 ja 2016, kus hukkus vastavalt 7 ja 5 võistlejat. Lisaks võitlejate hukkumisele on ettetulnud õnnetusi, kus surma saavad pealtvaajatajad ning võistluste rajaturvajad. Õnnetusi juhtub ka traditsioonilise „Mad Sunday“ raames.

Miks see nii ohtlik on?

Isle of Man toimub kogupikkuses avalikel teedel, mis on võistluste ajaks suletud. See tähendab, et seal ei ole turvapiirdeid ega ka ala, mis oleks spetsiaalselt ringraja piiretega kaitstud. See teebki Isle of Man TT maailma ohtlikuimaks võidusõiduks. Tõenäosus pärast kukkumist millegi otsa lennata või libiseda on väga suur.

Peter Hickman (keskel). Foto: Mark Walker, Wikipedia

Ja kui ma ütlen lennata, siis ma ei liialda. Sel aastal sai sõitja Peter Hickman hakkama uue ringirekordiga. Selleks on 16 minutit ja 42,788 sekundit (keskmine kiiru s217,989 km/h). Lisaks on tema nimel ka seeniorite klassi võidusõidu rekord, milleks on 1 tund 43 minutit ja 08,065 sekundit. See aga teeb tema KESKMISEKS kiiruseks 211,951 km/h. Jah, sa lugesid õigesti. Keskmine kiirus KOGU 1 tunni ja 43 minuti vältel oli 211,951 kilomeetrit tunnis.

Vormel 1 on turvaline ala

Internetist suutsin leida 2011. aasta hooaja F1 erinevate ringradade keskmised kiirused, mis ulatusid 163,5km/h – 262,2km/h.

Sellele baseerudes paikneb hr Hickman tublilt selle vahemiku keskosas. Isle of Man maksimum kiirus tuleb aastast 2006, mil Bruce Anstey saavutas maksimaalseks kiiruseks 332km/h. F1 ametlik rekord on aastast 2005, kui Itaalia GP-l saavutas soomlane Kimi Räikkönen 370,1km/h.

Läbi F1 ajaloo on Wikipedia andmetel hukkunud 52 sõitjat. 2013 aasta Moto GP eri radade keskmine kiirus jäi 157-182,1km/h vahele ning Wikipedia andmetel on läbi ajaloo hukkunud 103 Moto GP võistlejat.

Enim võite (26) on Isle of Man TT sõidult saanud Joey Dunlop, keda eestlased teavad peamiselt traagilisele õnnetuse tõttu 2000. aastal Pirita-Kose ringrajal, kus Dunlop võistlustel juhtunud õnnetuse tagajärjel suri.

Võtke veidi aega ning vaadake allolev klipp Isle of Man TT-st, see on täiesti ebamaine sõiduoskus ja reageerimiskiirus:

https://www.youtube.com/watch?v=sOZwHD7nrAY

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.