Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet sõlmis 2022. aasta augustis Vanasadama ja Rail Balticu Ülemiste reisiterminali ühendava trammiliini projekteerimiseks ja ehitamiseks lepingu ühispakkujatest töövõtjatega Merko Ehitus Eesti ja KMG Infra. Ehitustööd algasid linnaruumis 2023. aasta kevadel.
„Inimeste elukvaliteet tõuseb ja liiklusummikud vähenevad, kui Tallinnas on toimiv ja kvaliteetne ühistransport. Trammiteede ehitus on selle muutuse üks olulisimaid eeldusi,“ lausus abilinnapea Pärtel-Peeter Pere.
Uus liin on abiks ka avariide korral
Tööde käigus valmis ligi 2,5 kilomeetrit kahesuunalist rööbasteed koos trammipeatuste ning veoalajaamaga. Uue trammitaristu rajamisega kaasnes suures mahus maa-aluste kommunikatsioonide uuendus- ja ümberehitustöid ning olulisel määral uuenes ka taristut ümbritsev linnaruum.
Avariide või rikete korral on võimalik tramme nüüd kesklinna suunas tagasi pöörata, mis lisab süsteemile paindlikkust. Samuti tõstab uus trass Hobujaama ristmiku trammiliikluse läbilaskevõimet. Arvestades Põhja-Tallinna kasvavat elanikkonda ja kitsast tänavavõrku, on oluline aspekt kindlasti ka see, et tulevikus saab vajadusel lisatramme Kopli poolsaart teenindama panna ja ühendust parandada.
Uue trammitee haru jaoks rajati Tartu maantee trammiteelt pöörang vasakule Gonsiori tänavale. Edasi liigub trass A. Laikmaa, Hobujaama ja Ahtri tänavate kaudu kuni sadamaalani. Laeva, Kuunari ja Kai tänavate kaudu läbitakse Sadama A-terminali esine ning jätkatakse Logi tänaval ja liigutakse mööda Rumbi tänavat Linnahalli alt läbi. Kultuurikatla esise läbimise järel liitub trammitee Mere ja Põhja puiesteelt kulgeva Viru väljaku ja Kopli vahelise trammiteega.
Uuele rööbasteele suunatakse alates 1. detsembrist trammiliin nr 2, mis hakkab esialgu sõitma marsruudil Kopli-Vanasadam-Suur-Paala. Kui Rail Balticu Ülemiste terminali ehitus jõuab etappi, mis võimaldab trammidel tulevase terminali alalt läbi sõita, hakkab tramm esimesel võimalusel liikuma lennujaamani.