Uudis

Juhiloale kantakse nüüdsest automaatselt ka rolleri juhtimisõigus

Foto: Shutterstock

Alates 02.06.2020 kantakse juhiloale ja esmasele juhiloale AM-kategooria ehk mopeedi juhtimisõigus automaatselt ilma vajalike eksamiteta neile, kellel on juba mõne muu kategooria juhtimisõigus.

Kuigi kehtiv liiklusseadus võimaldab juba praegu mistahes mootorsõiduki juhtimisõiguse puhul AM-kategooria sõidukit juhtida, siis ei saa Eesti juhiloa omanikud väljaspool Euroopa Liitu tihti mopeedi rentida, kui juhiloal puudub märge AM-kategooria juhtimisõiguse omamise kohta.

Kel vaja, võib juhiluba vahetada

AM-kategooria juhtimisõiguse kohane märge tehakse liiklusregistris korraga kõikidele, kellel juba on juhtimisõigus. Selle märke saamiseks juhiloale tuleb dokument vahetada. See ei ole kohustus, kuna õigus AM-kategooria sõiduki juhtimiseks on nagunii olemas.

Kes võivad AM-kategooria mootorsõidukit juhtida?

  • Isikud, kes on sündinud enne 1993. aasta 1. jaanuari ilma muu kategooria juhtimisõigust omamata. Tungivalt soovituslik on siiski sellekohane õpe läbida, et isik suudaks iseseisvalt ja ohutult liigelda.
  • Isikud, kes omavad mistahes muu kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust
  • Juhiloale märgitakse kuupäevad, millal AM-kategooria juhtimisõigus on esmaselt saadud, järgmiselt:
    • Kui mis tahes mootorsõiduki kategooria juhtimisõigus on saadud enne 19.01.2013, siis AM-kategooria esmaselt saadud kuupäevaks on 19.01.2013.
    • Kui mis tahes mootorsõiduki kategooria juhtimisõigus on saadud alates 19.01.2013, siis AM-kategooria esmaselt saadud kuupäevaks on vastava kategooria omistamise kuupäev.
    • Kui juhiloal on märgitud mitme kategooria juhtimisõigus, siis AM-kategooria esmaselt saadud kuupäevaks on kõige varasemalt saadud kategooria kuupäev (mitte varem kui 19.01.2013).
Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.