Uudis

Juho Kalberg: laps on pundar väljaarenemata inimese juppe

Arvamus ilmus originaalis Juho Kalbergi Facebooki lehel. 

Allpool on üks pedagoogiline video.

Jah, ses mõttes ka, et mis võib juhtuda, kui liigud sebral kiiremini kui 70-aastane pensionär, kellele signaali lastakse, kuid rohkem teises mõttes – kahes kohas, kus seda videot jagati, algas umbes neljandast või kuuendast kommentaarist arutelu, et tegelikult oli ka (ja hiljem lausa) süüdi jalakäija, kes jooksis sebral.

Ehk, et…

Alaealisusel on tähendus

Alaealisus, mida videost näha kannatanu on, tähendab, et keegi on alla mingisugust normaalmõõdet. Seadusejärgselt on see süüvõime. Argitähenduses oskus vastutada, võime maailma adekvaatselt tajuda.

See poisiklutt ei ole seda kohe mitte, ei saagi, ei peagi olema.

Mul ajab kopsu üle maksa, kui mingid onud hakkavad rääkima sellest, kuidas laps tormab pea laiali otsas teele. Üldse ei vaata.

Aga.

Laps ei ole veel valmis

Onud ei saa absoluutselt pihta, et laps, see ongi pundar väljaarenemata inimese juppe. Nii füüsilises kui psüühilises mõttes. Ei ole mitte mingisugust tolku nõuda 10-aastaselt, et ta arvestaks ümbritsevate ohtudega just nii, nagu seda teeb 36-aastane. No lihtsalt ei ole, ta ei ole veel sellesse staadiumisse jõudnud.

Jah, seda kõike peab rääkima, mis kõik võib juhtuda, aga, kohalejõudmine ei ole ühe päeva töö.

Me ei anna talle sellel samal põhjusel viina, me ei luba tal seetõttu seksida kellega tahes, ega lase valima või kandideerima. Inimene areneb ja see võtab aega.

Õnnetuse korral vangi?

Nii, et kui ei soovi taas mingit surnuks reguleerivat seadust a’la, kes teisel real sõites inimese sebral alla ajab, läheb vangi, siis lähtuks sellest, et vastutab alati tugevam ja vastutab alati targem, eriti aga see, kes on lausa liiklemise kohta eksami teinud, tõestamaks, et ta on targem.

Siin ei ole mingit õigustust – sina tegid load, sina võtsidki sellega vastutuse. Kui ei suuda, käi jala.

Teisest reast kellelegi otsasõidule ei saa olla mingisugust õigustust või kellegi teise süüdistamist. Kui on ülekäiguraja märk, siis see tähendabki, et kohenda jala raskusastet pedaalil.

Kõiki oodatakse koju. Lihtne.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.