Uudis

Juristist kaubikujuhiks hakanud Uku Tampere: mulle meeldib, et sõita saab

Uku Tampere

Uku Tampere ei ole väga tavalise karjääriga inimene. Hariduse poolest jurist ning kümme aastat maksu- ja tolliametis töötanud Tampere otsustas teha kannapöörde ning asus tööle hoopis pressiesindajana. Kõigepealt tegi ta seda maksuametis, hiljem aga politsei- ja piirivalveametis. Aga ühest kannapöördest oli vähe, varsti tuli ka teine: kontoritöö asemel otsustas Tampere hakata hoopis elukutseliseks sohvriks ja viimased aastad sõidab ta kolimisautoga Helsingi ning Londoni vahet.

Kohtusime Tamperega mõned hetked pärast seda, kui ta järjekordselt kolimistiirult tagasi jõudis ning Soome laevalt Tallinna sadamasse jõudis. Tee ei viinud meid aga tavapäraselt kohvikusse intervjuud tegema, vaid selle asemel sõitsime Tampere ihumehaaniku Dima juurde, nagu ta teda ise kutsub, et ustaval Citroen Jumperil õli ära vahetada.

Õlivahetused on Tampere meelisteemaks. Kuigi kasutusjuhendi järgi võiks Jumperi õli vahetada iga 49 000 kilomeetri tagant, siis Tampere seda paberit ei usu. Tema laseb kaubiku õli vahetada vähemalt iga 10 000 või veidi enama kilomeetri tagant, vastasel juhul mootorist liiga pikka eluiga oodata mõtet pole.

Ihumehhaanik Dima nõustub. Tampere sõnul suudab Dima vaid õli lõhna põhjal öelda, kas selle vahetus on juba hiljapeale jäänud või ei.

Soomes teatakse, et mingi Uku sõidab Londoni vahet

Tampere Jumper on odomeetrile kogunud rohkem kilomeetreid, kui pea ükski teine sellelaadne auto nõnda lühikese ajaga kedrata on suutnud. Meie vestluse ajal on auto Tampere käes olnud vaid kolm aastat ning juba hakkab kätte jõudma maagiline 200 000 kilomeetri tähis.

Kilomeetrid kogunevad pikkadel sõitudel Helsingi ning Londoni vahel, mida tuleb Jumperil ette võtta harilikult iga kuu viimasel nädalal. See on aeg, mil Tampere laeb Soomes auto pagasiruumi täis inimestele olulist vara ning asub sõitma Londoni poole, et keegi saaks seal uut elu alustada. “Põhimõtteliselt teataksegi, et mingisugune Uku sõidab ja siis mulle koguaeg helistatakse ja saadetakse kirju, et kas sa viid asju,” räägib ta tööst Soomes.

Selliseid sõite tuleb ette umbes korra kuus, kuid vajadusel jõuaks neid ette võtta ka rohkem. “Aga siis tuleb selline rekkamehe elu,” ütleb Tampere.

Neid sõite on ta teinud juba viimased seitse aastat, algselt küll oma põhitöö kõrvalt, kuid nüüd juba oma ainsa tööna. Kuigi leiva toob lauale pidev uhamine Helsingi ja Londoni vahet, siis aeg-ajalt võtab ta ette ka töid Tallinnas – viimasel ajal veab juristiharidusega Tampere pealinna supermarketitesse kala.

Uus amet, kui Eesti saab EL-i eesistujaks

Kuid pideva kolimistöö kõrval on Tamperel sarnaselt Hunt Kriimsilmale veelgi ameteid ning neid suisa kaks. Esimeseks neist on töö abipolitseinikuna. Tampere lootis küll kunagi ka päriselt politsei hingekirja pääseda, kuid erinevatel põhjustel see ei õnnestunud. Seega tuli selga tõmmata abipolitseiniku vest ning sel viisil Eestis turvalisemaks muuta.

Abipolitseiniku töö kõrvalt võtab Tampere suvest alates enda kanda aga veel ühe ameti. Eesti on üle võtmas Euroopa Liidu eesistujariigi ülesandeid, mis toob siia ohtralt kõrge profiiliga tegelasi, keda on vaja ühest kohast teise sõiduta.

Seda sõidutamist hakkabki Tampere tegema, istudes viisaka auto rooli ning viies vajadusel kasvõi politsei eskordiga ministrid ning teised kõrged tegelased ühest kohast teise.

Kas pidevalt Helsingi–Londoni otsa sõita igav pole?

Teekond Helsingist Londonisse võtab üksjagu aega. Teatud osa sellest saab küll veeta laevas, kui Saksamaast alates on siiski tarvis istuda rooli taha ning tunde järjepanu merepiiri poole sõita. Iga tavalise inimese jaoks võiks sellise sõidudistantsi pidev läbimine tunduda mõistustsöövitavalt igavana, kuid tema jaoks on see juba tavaline ning erilist meelelahutust ta selle läbimiseks ei vajagi.

Vaade Tampere tavaliselt töökohalt. Pildil Hollandi haagisveok, mille alla on pandud 10-tollised rattad. Foto: Uku Tampere

Selleks, et kilomeetrid rataste all kiiremini läheksid, on Tampere Jumperi varustanud moodsa meelelahutussüsteemi ning võimsa kõlariga, millest pikkadel sõitudel muusikat kuulata. Kui uurime, kas sarnaselt rekkajuhtidele ta ka pikkadel sõitudel sarju või filme vaatab, vangutab ta pead ega pea seda ohutuks.

Siiski võivad kõlaritest peagi muusika asemel kostuma hakata taskuhäälingud, mida varasemalt kalli interneti tõttu kuulata ei saanud, kuid nüüd, mil uued rändluspaketid on jõustumas, võivad Tampere hinnangul igati kuulatavaks muutuda.

“Vahest väsitab,” nendib Tampere, kui uurime, kas pidev sõitmine pika peale ära ei väsita. “Aga osalt sõitmise pärast ma seda asja teengi. Mulle meeldibki just see, et saab sõita.”

Süda suriseb elektriautode rütmis

Jumper ei ole siiski ainus auto, mille rooli raha Tampere pidevalt satub. See on siiski tööauto ning sedagi enam mitte pikaks ajaks, kuna juba on tootmisliinidel valmimas tema uus Volkswagen Crafter, mis on varustatud pea kogu võimaliku mugavusvarustusega, et pikad sõidud mugavaks teha.

Kaubikud on siiski tööautod. Igapäevasel sõidab Tampere Volkswagen Touaregi roolis, mis näeb sarnast hoolt ja armastust, kui pikamaasõiduks kasutatav kaubik.

Kui paljudel on sellises korras 5+ aasta vanune auto, millega saab suvalisel ajahetkel ülevaatuspunkti keerata? Foto: Uku Tampere

Aga täielikult paneb tema silmad särama miski muu. Selleks autoks oleks Tesla, ideaalselt Model X. “Ma olen elektriautode usku, igat võimalikku pidi,” ütleb ta. Juba mitmel tuttaval on tema soovitusel igapäevaseks sõidukiks saanud Nissan Leaf ning kui rahakott ja tehnoloogia lubaks, siis sooviks Tampere ka heitgaasiderikka kaubiku vaikse elektrisõiduki vastu vahetada.

Mida Uku Tampere iga kuu tuhandete sõidukilomeetrite roolis näeb ja kogeb, kuidas kaubikust maasturi või luksuslimusiini rooli istuda on ja mis Eesti ning Euroopa liikluses olulist on, hakkab Geeniuse autoportaal vahendama tema kolumnis “Autohullu päevaraamat”.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.