Uudis

Näidisvideod: Käisime uuel maanteeameti sõidueksamil ja filmisime harjutused üles

Maanteeameti eksamiauto. Foto: Kuvatõmmis

Järgmise aasta 1. veebruarist ootab maanteeameti sõidueksamit ees muudatus, millega muudetakse senist lähenemist harjutuste osas, mis peab eksami ajal sooritama.

Maanteeamet pakkus Geeniuse autoportaalile ainulaadset võimalust proovida juba eelmisel sügisel uue korra järgi korraldatavaid sõidueksami harjutusi, enne kui need võetakse reaalselt kasutusele.

Eksami läbinuna julgen väita, et harjutused on senisega võrreldes lihtsamaks läinud ning suure tõenäosusega on uuest aastast eksamil põrujaid senisest kordades vähem.

Sõidueksami suurimaks muudatuseks on katsete arvu ja manöövri piirangu kaotamine. Uue korra järgi võib manööverdada lõpmatult ning harjutust otsast peale alustada. Eksaminant peab aga arvestama, et peab kolm harjutust ära sooritama kümne minuti jooksul.

Geeniuse autoportaali toimetaja oskused pani proovile maanteeameti eksamiosakonna peaspetsialist Rasmus Ojamets.

Piiratud alal tagasipööramine

Ronald Liive:

Seda harjutust annab väga mitmel erineval viisil sooritada. Harjutust sooritades kasutasin viisi, mida ma reaalses elus ei ole varem kasutanud ning suure tõenäosusega ei kasuta ka tulevikus.

Hakkasin tagurdama, ajasin autot natuke otse, tagurdasin veel ning ajasin siis auto lõplikult otseks ning sain sõitu jätkata. Ebapraktiliselt palju manöövreid, aga sain selle eest rohelise linnukese kirja.

Enamik eksaminante ei hakka seda harjutust sellisel viisil sooritama, kuid vähemalt on neil see võimalus olemas. Kui juba sellisel juhul loeti harjutus sooritatuks, siis saab öelda, et uus sõidueksam on senisest lihtsam.

Rasmus Ojamets:

Hetkel on kasutusel kolme manöövriga variant, aga nüüd saab juhikandidaat ise valida, kuidas ta seda sooritab. See on ehe näide sellest, mis on eksamil elulisemaks tehtud. Ma olen ise ka tagasipööramist tagurdades teinud. Hindamisel arvestatakse vigadeks, kui auto väljub ettenähtud ala või sõidutee piiridest ning kui juht ei käitu ohutult.

Tagurdamine otsesuunas või mööda kurvi

Ronald Liive:

Kõige lihtsam harjutus on tagurdamine otsesuunas või mööda kurvi. Minu puhul valis maanteeameti eksamiosakonna peaspetsialist mööda kurvi tagurdamise. Harjutust sooritades peab jälgima ainult seda, et äärekivist ei läheks liiga kaugele ja muud midagi keerulist ei olegi.

Rasmus Ojamets:

Tagurdama peab nüüd pikemalt, 20 kuni 30 meetrit. Harjutust sooritades ei tohi sõiduteelt välja sõita, vastassuunda sõita ega käituda ohtlikult. Tagurdades peab olema pidevas liikumises ja peatudes peab sõiduki pikitelg olema tee äärega paralleelne.

Sõiduki parkimine manöövriga

Ronald Liive:

Võimalusi ja valikuid mitmeid, aga milline neist valitakse, see sõltub eksamineerija soovist. Kui eksamineerija annab eksaminandile valikuvabaduse, siis suure tõenäosusega läheb kasutusse variant, mis on juhikandidaadile kõige käepärasem.

Nagu videost näha tegin väga mitu manöövrit, millest päris mitmed olid ebavajalikud, aga ilmestavad hästi seda, et ka selliselt sooritades saab eksamilt läbi.

Rasmus Ojamets:

Siin kehtib sama lähenemine nagu praegu, kui on vaja manööverdada, siis parkimiskohast ei tohi täielikult välja sõita. Kui on pargitud, siis peab eksamineerijale andma teada, et harjutus on sooritatud. Manöövrite arv ei ole piiratud.

Sõiduki parkimine rööpselt ehk külgboks

Ronald Liive:

No vaadake seda videot, see ei ole ju normaalne kui palju manöövreid ma tegin. Aga eksamineerija vaatevinklist oli kõik aktsepteeritav ja harjutus loeti sooritatuks.

Kui seni peeti külgboksi kõige raskemaks harjutuseks, siis tänu manöövrite arvu piirangu kaotamisele on see nagu lapsemäng.

Rasmus Ojamets:

Sõiduki parkimine rööpselt ei pea toimuma kahe auto vahel, see oleneb situatsioonist. Võib olla ka täiesti tänava ääres. Rööpselt parkimine on valikharjutus ehk see ei tähenda, et igaüks hakkab külgboksi tegema. See oskus peab igal juhul autojuhil olema ja juhikandidaat peab selleks valmis olema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.