Kaitsevägi selgitab: miks on vaja Piibe maantee autodest puhastada ja sinna hävitajatega maanduda?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Mihkel Maripuu/PM/Scanpix

Piibe maantee on Eestis ainus avalik tee, kus lisaks autodele on vuranud ka hävituslennukid. Kaitseväe aastaraamatus annab õhuväe ülema kohusetäitja kolonel Riivo Valge ülevaate sellest, miks on vaja üldse maantee lennuväljaks muuta.

Viimastel aastatel on liitlase USA ründelennukid A-10 korduvalt maandunud Piibe maantee laiendusel. Seda omal moel rahvaürituseks muutunud sündmust on käinud väisamas juba tuhanded Eesti inimesed. Ometi ei ole tegemist meelelahutuse, vaid tõsise sõjalise väliharjutusega, mis külma sõja aegadest on taaskord oluliseks manöövriks saamas.

On mitmeid põhjuseid, miks militaar- piloodid peaksid vajadusel olema valmis maanduma niisugustes kohtades.

“Piibe maantee laienduse puhul võime me rääkida ettevalmistamata lennuväljast. Oma mõõtmetelt – pikkuselt ja laiuselt – ning pinnakatte tugevuselt vastab ta üldiselt lennuvälja nõuetele. Mis seda maanteelõiku päris lennuväljast eristab, on eelkõige (lennu)liiklusala märgistuse, statsionaarsete maandumis-, navigatsiooni- ja sidevahendite puudumine ning see, et maanteed ei hoita puhtana lennuvälja nõuete kohaselt,” kirjutatakse aastaraamatus.

Mis on häda tavalisel lennuväljal?

Valge selgitab põhjuseid, miks on sääraseid lennuvälju üldse vaja. Ta märgib, et paikse loomu tõttu on statsionaarsed militaarlennuväljad sõja- ja kriisiolukorras kergesti haavatavad. Kuna nende asukohad on teada, siis saab vastane suhteliselt kergesti kahjustada nii lennuvälja taristut kui ka nendel paiknevaid lennuvahendeid.

Teine põhjus, miks nii piloodid kui ka lennumasinad peavad olema võimelised maanduma Piibe maantee sugustel  ettevalmistamata lennuväljadel, on see, et õhukite tehniliste rikete või tabamuste tõttu võib tekkida vajadus maandada vigastatud lennuvahend võimalikult kiiresti. Kriisi- ja sõjaolukorras esineb neid situatsioone tõenäoliselt sagedamini kui rahu ajal.

Kolmas oluline põhjus on see, et sõja- ja kriisiolukorras on otstarbekas omada sõjategevuse piirkonna lähedal improviseeritud lennuvälju, kuhu saab vajadusel eelladustatud kütust ja laskemoona. See võimaldaks õhukitel – nii lennukitel kui ka kopteritel – kiiremini ümber relvastuda ja tankida, vajadusel teha lennumasinatele lihtsamat hooldust ning ka väsinud piloodid välja vahetada puhanute vastu.

“Kus, kuna ja kui palju selliseid improviseeritud lennuvälju veel ellu äratatakse, jääb aga laiemale üldsusele varjatuks. Oma võimalike tegevuskavade varjamine on samuti osa sõjalisest ettevalmistusest,” märgitakse aastaraamatus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.