Uudis

Kas kõikidel uutel autodel on alates aprillist automaatne hädaabikõne süsteem peal?

Foto: Marko Saarm, Sakala /Scanpix Baltics

Alates 2018. aasta aprillist peavad kõik Euroopa Liidus müüdavad uued autod olema varustatud tehnoloogiaga, mis lubab neil õnnetuse korral ise häirekeskusesse helistada.

Tegemist on eCall süsteemiga, mis näeb ette, et õnnetuse korral helistab auto ise häirekeskusesse ning saadab seejuures sinna ka olulise info, nagu auto asukoht ning seal viibivate inimeste arv. Vajaduse korral saab juht ka läbi auto ise kõnet alustada.

Eesti häirekeskusel on kõnede vastuvõtmise süsteem juba eelmisest aastast alates testimisel olnud ning töötab. Isegi esimene kõne on vastu võetud.

eCall võimekus oleneb tootmise kuupäevast

Ostja peab aga arvestama sellega, et eCall süsteem on kohustuslik vaid neil autodel, mille tootmisesse mineku aeg on peale 31. märtsi. See tähendab seda, et kui sõiduk on varem tellitud või ostetakse laoauto, siis eCalli ei tarvitse peal olla.

Samas on paljud tootjad juba varem alustanud selle tehnoloogia paigaldamist, seega tasub vastav võimekus oma automüüjalt üle küsida. Näiteks Škodade puhul on laes punase kirjaga SOS nupp. Kui seda pole, ei ole sõidukil ka eCall võimekust.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.