Uudis

Kas LED-bar lisatuled on seadusega üldse lubatud?

Foto: Shutterstock

Lisatulede puhul on seaduses konkreetselt öeldud, mida ja kui palju võib autole paigaldada ja põleda, et kõik oleks korrektne. Veel hiljuti ütles seadus, et lisakaugtulesid tuleb paigaldada paarikaupa. See tähendab, et lubatud ei ole ühe lisaprožektori paigaldamine katusele või iluvõre keskele.

Samas näeme me nii liikluses väga palju autosid, mille katusel või radiaatorivõrel on kinnitatud LED-bar lisatuli. Kas nad rikuvad seadust?

Küsisime maanteeametist järgi ja tehnoosakonna juhataja Jürgo Vahtra ütleb, et 26.08.2019 vastu võetud majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi määrusega nr 42 muudeti kaugtulede nõudeid justnimelt LED-ribade võimaldamiseks.

“Suurim lubatud kaugtulelaternate arv M, N1 ja N2 kategooria sõidukil on 6 ning N3 kategooria sõidukil 10. Lubatud on ka paaritu arv laternaid. Elektriühendused peavad tagama, et korraga põleks vähemalt 2 sümmeetriliselt paigutatud laternat, kuid mitte rohkem, kui 4 kaugtulelaternat,” ütleb Vahtra.

Referentsarv jäi samaks

Seega muudatusega suurendati kaugtulede arvu ja öeldi, et korraga võib põleda 2-4 kaugtuld. See tähendab, et põleda võib ka 3 kaugtuld. Muudatus tehti, et lubada nn LED-bar kaugtulede kasutamist.

Samas jäi kehtima referentsarv 100. See tähendab et igal laternal on oma referentsarv (märgitud tule klaasile või reflektorile) ning kõikide kaugtulede summaarne referentsiarv ei tohi ületada numbrit 100. 

Kui tulesid on rohkem ning referentsarv läheb lõhki, siis tuleb tuled ühendada nii, et korraga ei põleks rohkem kui 100 ühiku jagu tulesid.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.