Kas McLareni uus superauto Senna on lihtsalt äge või väga äge?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

McLaren on lõpuks avaldanud oma järgmise superauto, siiani vaid koodnimega P15 tuntud sõiduk kannab nüüd Senna nime. Uus superauto langeb kolme McLareni sõidukite kategooria valikust kõige ekstreemsemasse kategooriasse Ultimate Series, siiani on seal olnud vaid P1 ja P1 GTR.

Värske McLareni superauto saab nime kunagi McLaren F1 meeskonna eest sõitnud legendaarsest Ayrton Sennalt ja sõiduki arendamisel on tihedalt koostööd tehtud Ayrtoni õepoja Bruno Sennaga, kes on samuti maailmakuulus võidusõitja.

McLaren Senna fookus on ilmselge – olla parim ringrajaauto, mis oleks samuti ka tänavalegaalne. Võimsus tuleb, nagu modernsetel McLarenitel kombeks, 4-liitrisest kahe turboga V8-mootorist, mis toodab 800 hobujõudu, see on 80 rohkem kui 720S. Jõud jookseb läbi 7-käigulise automaatkasti tagaratastesse.

Sõidurežiime on Sennal neli, peale McLareni tüüpiliste Comfort, Sport ja Track on lisandunud ka ekstreemseim Race valik. Viimase sõidurežiimiga on vedrustus muidugi kõige jäigem ja sarnaselt P1-ga on kõige agressiivsema režiimiga sõiduk 50 mm madalam.

Pidamisele aitab kaasa ka Pirelliga eraldi auto jaoks arendatud Trofeo R rehvid ja uued süsinikust keraamilised pidurid. Uute piduriketaste optimaalne töötemperatuur on 150 kraadi madalam kui varasemate McLareni pidurite puhul, kuid nende tootmine võtab aega väidetavalt seitse kuud.

Mõnevõrre huvitav välimus on puhtalt tingitud aerodünaamikast, et tagada 1 198 kg kaaluvale superautole maksimaalne sooritusvõime ringrajal. Küllaltki agressiivne esiots on domineeritud suure esisplitteri ja trobikonna õhuavade poolt. Õhk jookseb vastavalt kas erinevatesse radiaatoritesse või kere alla aerodünaamilise surujõu tarbeks. Kogu kere on valmistatud süsinikkiust. 

Tagaosas aitab kere alt tuleval õhul puhtalt väljuda suur diffuser ning ilmselgelt ei jää tähelepanuta ka hiiglaslik tagaspoiler. Tagaspoiler on aktiivne ning on pidevalt liikumas, olenevalt olukorrast. Kõige kõrgemas positsioonis on see 1,2 meetri kõrgusel ja pidurdamisel keerab spoiler end 90-kraadise nurga alla, et toimida õhupidurina.

Üks huvitavamatest detailidest on aga läbipaistvad osad uksepaneelides, mis on tehtud kergest, kuid tugevast Gorilla klaasist. Need detailid on küll valikulised ja kergeima kaalu saavutamiseks saab need asendada süsinikkiust osadega. McLaren väidab, et läbipaistvad osad ustel tagavad juhile maksimaalse nähtavuse.

Sarnaselt välimusele on sõiduki interjöör pigem funktsionaalne, kus materjalidest domineerivad valdavalt alcantara ja süsinikkiud. Mootori käivitusnupp asub auto laes, koos uste avamis- ja konditsioneeri kontrollimisnuppudega – uste peal pole ühtegi lülitit ega nuppu. Automaatkasti käikude valimine, mis asetseb keskel, on juhiistme küljes, hoides juhi jaoks alati sama positsiooni, olenemata iste asendist.

Praktilisuse kohalt on keskkonsoolil asetsev ekraan toodud otse 720S mudelist. Nagu eeldada võiks pole McLaren Sennas pagasiruum suur prioriteet, istmete taga on eraldi ruum kiivrite ja ringrajakombinesooni jaoks.

McLaren Senna superautot valmistatakse vaid 500 sõidukit ning tänapäeval eksklusiivsete ja limiteeritud autodele kohaselt on kõik 500 juba broneeritud. Hind algab 750 000 naelsterlingist (umbes 853 300 eurot).

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.