Uudis

Kas mitu aastat laos seisnud, aga kasutamata rehvi võib osta?

Foto: Arvo Meeks, Valgamaalane, Scanpix Baltics

Eksperdid soovitavad talverehvid paigaldada autole pigem varem kui seadus seda nõuab ning lähtuda sealjuures ühest numbrist – 7. Kui õhutemperatuur on kõrgem kui seitse kraadi, haakuvad teekattega paremini suverehvid, kui madalam – talverehvid.

Kas uue rehvi puhul tuleb vanust vaadata?

Kuna tihti räägitakse, et näiteks kasutatud rehve ostes on lisaks mustrile on väga oluline ka rehvi vanust vaadata, siis kuidas mõjutab vanus uusi rehve, mis on eelmise hooaja mudel ja võib olla pikalt laos seisnud?

Goodyear-i Eesti müügijuht Risto Kivisikk kinnitab, et see ei tähenda midagi, sest on täiesti normaalne, et kaupluses on saadaval ka kahe-kolme aasta vanuseid rehve.

„Paljud tootjad soovitavad valemit 5+5: rehve võidakse ladustada 5 aastat ja pärast seda kasutada 5 aastat, kuni täieliku kulumiseni. Kui rehve hoitakse laos õiges asendis, neile ei lange otsesed päikesekiired ning temperatuur ja õhuniiskus on laos sobivad, säilitab rehv kõik omadused ka viie aasta möödumisel”, väidab spetsialist.

Millal peaks mõtlema tagavararehvi väljavahetamisele?

Sama valem kehtib ka tagavararehvidele – 10 aasta vanused rehvid tuleks välja vahetada. Kuigi neid ei mõjuta otsesed päikesekiired, ei ole pagasiruumis valitsevad temperatuurimuutused ning niiskus rehvile soodsad ning hoolimata sellest, et rehv näeb visuaalselt hea välja, peaks selle ohutuse mõttes asendama uuega.

Rehvi vanus on näidatud selle küljel, nelja numbriga tähtede „DOT“ kõrval. Kolmas ja neljas number tähendavad tootmisaastat, aga esimesed kaks – tootmisaasta nädalat, mil rehv tehasest väljastati. Näiteks rehv koodiga DOT0216 on valmistatud 2016 aasta jaanuarikuu teisel nädalal.

Erinevused ei tulene valmistamisaastast vaid mudelist

Õigetes tingimustes ladustatud rehv vananeb minimaalselt, kuid erinevused sama tootja toodangus võivad tekkida just rehvimudelite uuenemise käigus. Tehnoloogiate areng on selles valdkonnas kiire.

„Rehvid täiustuvad samuti kui autod – igal aastal juurutatakse uusi tehnoloogiaid tagamaks parem haardumine, mugavus ja ökonoomsus,“ ütles Kivisikk.

Kinnitusena toob Kivisikk näiteks väljaande „Auto Bild“ iga-aastased talverehvide teste. Erinevatel aastatel sooritatud testitulemuste võrdlemine näitab ilmekalt märkimisväärseid arenguid rehvide kvaliteedis.

Rehvide arengut näitavad testitulemused

Kui 2012. aasta Auto Bildi talverehvide pidurdustestis saadi märjal teekattel 80 kilomeetriselt tunnikiiruselt pidurdades parimaks tulemuseks 40,1 meetrit ning lumel kulus 50 km/h kiiruselt pidurdamiseks 31 meetrit, siis juba 2017. aasta testitulemused erinesid märgatavalt. Parim tulemus märjal teekattel kiiruselt 80 km/h nullini pidurdades oli 32,2 meetrit, lumel kiiruselt 50 km/h peatumiseni 25,9 meetrit.

Viie aasta jooksul juhtub harva, et teste õnnestub sooritada identsetes tingimustes – tulemusi mõjutavad ju konkreetne teekate, õhutemperatuur ja muud tingimused, kuid niivõrd suured vahed näitavad kahtlemata arengut tehnoloogiates.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.