Uudis

Kas tead, kui kiirelt avaneb liiklusõnnetuses osaleva auto turvapadi?

Seadista istumisasend nii, et sinu ja rooli vahel oleks vähemalt 25 cm vaba ruumi.Foto: Scanpix

Liiklusjärelevalvekeskus kirjab enda Facebooki lehel, et olenevalt autost on turvapadi aktiivne juba kiirustel 16-25 km/h. Turvapadi avaneb selleks, et autos viibija pehmelt vastu võtta 15-30 millisekundiga ja avaneva turvapadja avanemiskiirus jääb olenevalt turvapadjast vahemikku 160 – 350+ km/h.

Sa võid olla Eesti parim autojuht ja mitte kasutada turvavööd, aga mis juhtub siis, kui sekkub Murphy seadus ja kohtud ristmikul Eesti halvima autojuhiga?

Kohtumise tulemus võib olla see, et sina kui kinnitamata keha, liigud 90 km/h ettepoole ja samal ajal liigub sinu suunas 350 km/h avanev turvapadi. Turvapadi töötab arvestusega, et juht on turvavööga nõuetekohaselt kinnitanud ja turvavöö pürotehnlised eelpingutid on oma töö ära teinud.

Kui turvavöö on kinnitamata, võib juhtuda nii, et “klient” jõuab liiga kiirelt turvapadjani ja turvapadi pole jõudnud veel täielikult avaneda. Tulemusi võib igaüks vastavalt oma fantaasiale ise ette kujutada.

Eelmisel aastal hukkus liikluses 22 inimest, kes ei olnud sõidukis turvavööd kinnitanud. Ehk oleks nii mõnigi neist täna veel meiega, kui nad oleksid seda teinud?

  • Kasuta turvavööd alati ja jälgi, et ka kaasreisijad seda teevad!
  • Seadista istumisasend nii, et Sinu ja rooli vahel oleks vähemalt 25 cm vaba ruumi. Turvapadi vajab avanemiseks ruumi!
  • Ära kasuta autot juhtides “tõstukijuhi stiili”. Ühe käega roolist ülevalt kinni hoides võid õnnetuse tulemusena saada endale autotootja logoga tattoo!
  • Kõrvalistujana ära toeta jalgu sõiduki armatuurlauale! Kui turvapadi oma töö ära teeb, siis ei kuulu Sa kindlasti arstide lemmikpatsientide hulka ja väga suurel kiirusel auto laes käinud jalad tantsimist vist enam ei armasta?
Märksõnad: , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.