Kas teadsid, et politsei kasutab joobe mõõtmiseks kahte erinevat alkomeetrit?

Ühest Facebooki postitusest toodi välja probleem, et miks politsei kasutab alkomeetreid, mis ei ole korrektsed ning mille tulemust tuleb minna politseiautosse üle kontrollima.

Küsisime politseilt selgitust ja välja tuli fakt, millest paljud, kaasa arvatud selle uudise autor, polnudki teadlikud. Nimelt on politsei kasutuses kahte erinevat tüüpi alkomeetreid, millest üks on kõigest indikaatorvahend.

Indikaatorvahendiga sooritatakse esmane mõõtmine ehk siis see, mida juht tavaliselt auto aknast saab teha. Neid on nii huulikuga kui ka selliseid, kuhu suunas lihtsalt tuleb puhuda. Kui see seade annab märku, et juhil võib olla joove, kuid inimene väidab vastupidist, tehakse kontrollpuhumine. Kui ka siis näitab indikaatorvahend joovet, suunatakse ta edasi juba tõendusliku alkomeetri juurde.

See kontroll tehakse tavaliselt juba politseisõidukis. Seal lastakse puhuda kaks korda ning selle seadme näit on alus otsuse tegemiseks ning karistuse määramiseks.

“Kui juba tõenduslik alkomeeter on ka kahe puhumisega näidanud joovet, siis sellest tõestusest politseile piisab ja sellisel juhul juhti enam vereproovi andma ei viida. Vereproov tehakse siis, kui kas juht pole võimeline tõenduslikku puhuma või keeldub seda tegemast,” ütles politsei pressiesindaja Autogeeniusele.

Kui vereproov näitab, et juht oli kaine, siis tasub loomulikult need kulud politsei. Kuid kui vereproov näitab joovet, siis lähevad need kulud menetluskulude hulka, mis tuuakse siis protokollis eraldi välja ning need peab juht ise tasuma koos vastava rahalise karistusega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.