Uudis

Kasutatud auto läbisõit osutus kolm korda suuremaks, süüdi on ülevaatus

Tänavu kevadel soetati Elke Narva esindusest kasutatud Toyota Verso S sõiduauto, mille läbisõit oli kukkunud kahe aasta jooksul 318 000 kilomeetri pealt 110 000 kilomeetri peale.

Auto uus omanik avastas selle septembris, kui käis tehnoülevaatusel.

Margiesindus ei informeerinud ostjat

Auto ostjaks osutus Geeniuse kaasautor Mai-Liis Raudaru, kes on Elke klient olnud juba kümme aastat.

Esimest korda veeres auto margiesindusest välja 2013. aastal ning algupärane omanik müüs selle esindusele tagasi tänavu märtsis. Aprilli keskpaigas lõi Raudaru Elkega käed ja sõitis autoga koju.

“Kevadel oli uut autot vaja. Valik langes Toyota Verso S kasuks, mida müüdi Elke Narvas. Septembris tehnoülevaatusele minnes öeldi mulle, et auto läbisõitu on keritud väiksemaks,” ütles Raudaru. Kuidas see juhtuda sai?

Väljavõte maanteeameti süsteemist, mille kohaselt on auto läbisõit aastatega kukkunud kolm korda väiksemaks. Foto: Kuvatõmmis

Elke Narva juhatuse esimehe Valdik Uski sõnul oli margiesindus autot müües teadlik, et maanteeameti andmeil on läbisõit vahepeal kolm korda suurem olnud, kuid sellele ei pööratud kliendi tähelepanu.

Klient ei esitanud selles osas margiesinduselt samuti ühtegi küsimust.

Uski sõnul oli auto eelmine omanik sellega korduvalt margiesindusi külastanud ning igal visiidil märgiti läbisõit Toyota süsteemi.

“Tegu oli vanema prouaga, kes käis aastas kaks kuni kolm korda esinduses. Vahetas rehve või lasi midagi muud teha. Meil ei olnud kahtlust arvata, et auto omanik üritab meid petta,” ütles Uski.

Ta tõi välja, et 300 000 kilomeetrine läbisõit on utoopiliselt suur ning seda, et see saavutati vaid kolm aastat pärast auto ostu, on väga ebatõenäoline.

“Selline läbisõit on vaid turvafirmade autodel, mis on kasutusel 24/7,” sõnas Uski.

Tegemist oli inimliku veaga

Uski hinnangul on suur tõenäosus, et 2016. aastal tehti tehnoülevaatuses inimlik viga, mis päädis sellega, et süsteemis on valed andmed.

Selle tõestuseks edastas ta Geeniusele auto kohta ülevaate, kuhu on märgitud kuupäevad ning esindused, kus on autoga käidud ning milline on auto läbisõit neil kuupäevadel olnud.

Väljavõte sõiduki andmete kohta Toyota süsteemist. Foto: Elke Narva

Uski kinnitusel on samale informatsioonile ligipääs kõigil klientidel, kes on kasutatud Toyotade soetamisest huvitatud. Informatsioon edastatakse huvilisele ilma eelmise kliendi andmeteta.

Maanteeameti tehnoosakonna juhajata Jürgo Vahtra sõnul ei ole selles eksituses midagi eriskummalist ning selliseid vigu tuleb ette vähemalt kord kuus.

“Maanteeamet on sõidukite läbisõitusid parandanud, kui on tehtud vigane kanne ning on olemas usaldusväärsed andmed paranduste tegemiseks. Margiesinduse info alusel saab läbisõitu parandada,” kinnitas Vahtra.

Kuna suurem läbisõit on hetkel märgitud ülevaatuse käigus võib Vahtra kinnitusel eeldada, et tegu oli eksitusega. Uski kinnitusel võtab Elke Narva maanteeametiga ühendust, et auto läbisõit saaks süsteemis korrektsekt märgitud.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.