Uudis

Kiirlaadijate suurkasutaja: lisada tuleb Euroopa standard ja tõsta inimeste usaldust võrgustiku vastu

Ermo Kontson on Elektritakso OÜ juhataja ja omanik. Foto: Sille Annuk/Scanpix

Eesti riik müüb elektriautode kiirlaadijad maha, mis tõotab tuua laadimisvõrgustikku uue omaniku puhul muutusi.

Küsisime laadimisjaamade ühelt suurtarbijalt, Elektritakso OÜ tegevjuhilt Ermo Kontsonilt ootuseid ja nägemust laadimistaristu tulevikust. Ta tõi välja rea ettepanekuid, et suurendada inimeste usaldust elektriautodega sõitmise vastu.

Kontson lisas ka seda, et tema nägemuses peaks keskkonnasõbralike elektriautode leviku laiendamiseks riik tegelema just laadimisvõrgustiku, mitte ostutoetustega. Tema ettevõte Elektritakso OÜ ressursside puudusel praegu taristu erastamisel osaleda ei plaani, kuigi tahaks.

Kontsoni ettepanekud, mida peaks tegema ja ei tohiks teha Eesti elektriautode laadimisjaamade võrgustikuga:

 1. Praegu hinnastatakse laadimiskorra põhiselt. Hinnastamine on vaja muuta aja põhiseks.
  Ajatasu oleks nii laadimistaristu omaniku huvides, kui ka tarbija huvides. EV (electric vehicle, elektriauto – toim) laadimisel langeb laadimiskiirus sõltuvalt aku täituvusest. Laadimisjärjekorras ootaval tühja akuga EV omanikul on väga raske mõista miks ta peab ootama kui laadimise lõppfaasis on eelmise auto laadimiskiirus muutunud olematuks.
  Ajatasu puhul oleks laadijat kasutav EV omanik motiveeritud aeglast laadimist mitte tegema, sest sama tasu eest saaks ta vähem voolu. Kui taristu omanik küsiks tasu laadimiskorra või kilovatttunni alusel, siis ei saa ta aku viimast 20% laadivalt kliendilt aeglase laadimise tõttu enam õiglast tasu ja samal ajal tõenäoliselt ootab kõrval juba uus klient kes oleks valmis talle maksma.
 2. Lisada tuleb Euroopas kehtiv laadimisstandard. Järgmiste aastate jooksul tuleb müügile väga palju uusi EV-sid just Euroopa standardiga (Combined Charging System ehk CCS – toim). Ja enamik kliente tahab kasutada just Euroopa standardit.
 3. Autoriseerimine tuleb teha automaatseks. Laadimiskaabli ühendamisel jagab auto laadijale oma informatsiooni. Lisaks aku andmetele annab ta laadijale teada ka auto VIN-koodi.
  Kui EV omanik on sõlminud oma auto kohta lepingu, siis on laadijale see auto teada ja ta saab voolu anda ilma lisa autoriseeringuta.
  Plastikaardiga autoriseerimine on mõttetu, aeglane ja kohmakas. Eeskuju tasuks võtta Tesla kiirlaadijatest, kus lisaks automaatsele autoriseeringule lülitab laadija ka ennast ise tööle.
 4. Esimesel EV laadimisel tuleb autole voolu anda ka siis, kui autoriseerimine ei õnnestu. Kui EV saabub laadima ja laadijal mingil põhjusel puudub võimalus autoriseerimiseks – näiteks puudub side – siis oleks mõistlik autole siiski mingis koguses voolu anda.
  Kahju EV omanikule võib olla üüratult suurem kui mõne kWh kulu taristu omanikule.
  Kas kujutate ette, kui te saabute -30 kraadise külma juures alaealiste lastega laadija juurde ja teil ei jätku enam voolu, et autot isegi soojas hoida. Mina olen selles situatsioonis olnud, kus laadijal lihtsalt puudus side ja ma istusin ja võitlesin seal 2,5 tundi, kaasas kolmeaastane poeg.
  Kui laadijale on auto tundmatu, siis ta võiks anda näiteks 10 kWh (hind täna ca €1,20) ja selle protsessi käigus paluda kliendil ennast netis registreerida. Kui klient seda ei tee või see ei õnnestu (mis oleks ülimalt haruldane), siis blokeeritakse selle auto VIN-kood tuleviku laadimisteks kuni keegi on selle auto arve tasunud. Kahju taristu omanikule oleks olematu, aga EV omanikule tekiks suurem kindlus, et teda mõttetult hätta ei jääta. See kindlustunne on elektriautode leviku suurendamiseks hädavajalik.
 5. Asukohti ei tohi vähendada, isegi siis, kui mõnda laadijat kasutatakse üliharva. Teadmine, et igale poole saab sõita, on auto soetamise seisukohalt EV ostjatel ülimalt oluline. Põhjus eelmainitud: kindlustunne on elektriautode leviku suurendamiseks hädavajalik.
 6. Suure koormusega laadijate kõrvale tuleb panna lisalaadijaid. Põhjus eelmainitud: teadmine, et sulle on alati ja igal pool laadimine saadaval, tekitab kindlustunde ja see on elektriautode leviku suurendamiseks hädavajalik.
 7. Praamijärjekorras peab saama ka seista kiirlaadijas. Saarte elanikele sobiks EV suurepäraselt, sest laadimise kokku viimine praami ootamisega on ääretult loogiline. Kahjuks jääd sa täna sadamas laadides praamist maha. Sadamate kord tuleb kohandada EV vajadustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.