Kindlustusfirma riskijuht: Liikluskindlustuse hinnad on hakanud kasvama ja need tõusevad veelgi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Elmo Riig, Sakala / Scanpix Baltics

Autotunni podcast käsitles Elektritakso Tallinnast lahkumise uudise valguses kindlustusteemasid ja külas oli ERGO kasko- ja liikluskindlustuse riskijuht Kaido Naarits. Teeme räägitust kokkuvõtte ka kirjalikus vormis.

Kas liikluskindlustuse hinnad on hakanud kasvama?

On, ja mingil määral tõusevad veel. Põhjus on lihtne – liikluses osalevate autode remondimaksumused tõusevad ja väga oluliselt mõjutavad hindu ka isikukahjud. See tähendab, et kui õnnetuses kannatada saanud inimene ei saa mitu kuud tööl käia, siis tuleb see talle hüvitada. Keskmised palgad on aga tunduvalt kasvanud.

Samuti on kallim remont, sest uutel autodel on erinevad andurid ja radarid, mis lähevad vahetusse ka väiksema avarii korral. Samuti on remondimeeste palgad kõrgemad.

Millest tekib liikluskindlustuse hind?

Ühelt poolt auto tehnilised parameetrid, mida on kümneid (mark, vanus, mudel ja nii edasi). Teine pool on isegi olulisem – kes autot kasutab, mis on kasutusala, kes on vastutav kasutaja. Seltsiti erinebki see, millisele parameetrile rohkem rõhku pannakse.

Kas võib öelda, et selts valib hinnakujundusega endale klienti?

Oma mõju on sellel tõesti olemas, kuhu mingi selts fookuse suunab ja millist klienti püüab. Aga põhiandmed, millest lähtume, on ikka riskikäitumine. Kui palju on kasutaja autosid kindlustanud, õnnetusi teinud ja kui pikk on juhistaaž.

Aga kui auto on ettevõtte nimel?

Seltsiti jällegi erinev, aga siis läheb arvesse ettevõtte käitumine. Sinna alla lähevad kõik juhid, kes autot kasutavad. Ehk siis, kuidas nad ettevõtte autoga liiklevad.

Kuidas kindlustusfirma suhtub transporditeenuse pakkujatesse – taksofirmad ja sõidujagajad?

Meie jaoks lähevad need ühte patta, pole vahet kas taksofirma või sõidujagaja. Taksode puhul näitab aeg, et nad isegi paremad liikluses osalejad kui sõidujagajad.

Kui palju riskantsem siis taksojuht või sõidujagaja võrreldes tavaliiklejaga on?

Kui tavaline inimene viibib võib olla liikluses kaks tundi ööpäevas, siis paljud taksod, millel on mitu juhti, viibib liikluses 24 tundi ööpäevas.

Ega taksojuht ei ole halvem liikleja, keda me karistame kõrgema maksega. Kõrgem makse on autol, kuna see on rohkem liikluses.

Miks siis ikkagi Elektritakso kindlustus nii kõrgele tõusis?

Eks seal taga võib olla ikkagi juhtide käitumine liikluses ja liikluses osalemise tihedus. Täpset tausta ei tea, aga üldiselt on nii, et seltsidel on tänasel päeval palju lihtsamini kättesaadav info, milleks autoks kasutatakse.

Kallimaks teeb kindlasti ka see, et aastaga on õnnetusse sattunud auto remont kallinenud keskmiselt 17-18%.

Vaatasime suvalisi taksode pilte ning trükkisime numbrid IIZI kalkulaatorisse: Elektritakso Nissan Leafile tuli 448 eurone kuumakse pakkumine, Taxify Škoda Octaviale 180 eurot ja Taxify kirjades Toyota Corollale 13 eurot. Millest nii suur vahe?

Suur mõju on selles, kes autoga toimetab ehk, kes on omanik. Samuti see, kui altid on ettevõtted oma tõeseid andmeid jagama. Näiteks on üks skeem, et kindlustuse tegemise ajaks peatatakse taksokaart ja peale seda uuesti aktiveeritakse.

Nende konkreetsete näidete kohta ei oska niimoodi kommenteerida.

Nissan Leaf või elektriauto ei loe kogu selles teemas midagi. Mark ja mootor antud juhul hinda ei tõsta, vaid ikkagi firma ehk omanik.

Kas nüüd, kui need andmed on seltsidele paremini kättesaadav, enam nihverdada ei saa ja taksohinnad hakkavadki tõusma. Tallinnas mõistlikke vahemaid 3-4 euroga saigi sõita vaid seetõttu, et kindlustmaksed ei vastanud kasutusalale?

Eks skeemitada saab alati, sellised on alati kaks sammu ees, aga olukord on paremaks läinud küll. Ega firmad tegelikult tahavad ise ka, et asi oleks läbipaistvam.

Sõidujagajaid ja taksosid võiks tegelikult võtta ühistel alustel, siis oleks ka konkurents läbipaistvam.

Kui palju üldse inimesed pakkumisi teevad seltsides ja kui palju otsustab masin?

Üksikisiku puhul teeb otsuse masin. Suuremate autoparkide puhul ikkagi inimesed.

Kuidas saada kõige parem pakkumine?

Käituda mõistlikult. Teha liikluses kõik endast olenev, et ei juhtuks õnnetust ja siis leida endale parim kindlustuspartner.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.