Kindlustusvaidlused ootavad lahendajaid 

Foto: Shutterstock

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juures tegutsevad liikluskindlustuse lepitajad lahendasid mullu 134 kindlustusandja ja kliendi vahelist vaidlust, millest 75 protsenti lõppes kokkuleppega. Seoses seniste lepitajate ametiaja lõppemisega algas konkurss 12 liikluskindlustuse lepitaja leidmiseks. 

LKF-i õigusvaldkonna juhi Martti Merila sõnul lahendavad lepitajad aasta jooksul rohkem kindlustusvaidlusi kui kohtud ja vaidlustega tegelevad riigiasutused kokku. „Vaidluste ring on väga lai, alustades lihtsatest plekimõlkimistest kuni ahelavariideni, vaidlustest sõiduki või remondi maksumuse osas kuni vaidlusteni seaduste tõlgendamise kohta. Lepitaja töö on arendav, sest vaidlused on harva sarnased, kuivõrd liikluspilt, õnnetuste põhjused ja tagajärjed on alati erinevad,“ ütles Merila. 

Eelmisel aastal oli liikluskindlustuse lepituste keskmine vaidlusalune summa 5238 eurot. Vaieldud vähim summa oli 200 eurot ja suurim 32 000 eurot. 

Kindlustusandja ja kliendi vaheliste kindlustusvaidluste lahendamine on kliendi jaoks tasuta. 

Finantsinspektsiooni, Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti, Eesti Kindlustusmaaklerite Liidu ja LKF‑i koostöös tegutsev liikluskindlustuse lepitusorgan on riigi tunnustatud kohtuväline vaidluste lahendamise kogu.

Lepitusorganis tegutseb 12 sõltumatut lepitajat, kes püüavad vaidlejaid lepitada. Eduka lepituse tulemusel sõlmitakse kokkulepe, kus mõlemad pooled nõustuvad tulemusega ja lõpetavad vaidluse. Kokkuleppe täitmine on kohustuslik. Kui pooled ei nõustu lepitusettepanekuga, siis ei pea nad seda heaks kiitma ja neil on õigus pöörduda kohtusse.  

12 liikluskindlustuse lepitajat valitakse ametisse kolmeks aastaks. Kandidaatidelt eeldatakse liiklusõiguse alaseid teadmisi. Lepitaja peab olema hea läbirääkija ja oskama oma seisukohti lihtsalt selgitada. Lepitus toimub tavaliselt eesti keeles.  

Lepitusteenuse osutamise eest makstakse brutotasu 250 eurot ühe lepitusasja kohta, sõltumata lepituse tulemusest. Eeldatav töökoormus on ligi kümme lepitusasja aastas.  

Huvi korral tuleb saata oma elulookirjeldus hiljemalt 12. maiks e-posti aadressil lepitus@lkf.ee. Kandideerima on oodatud ka senised lepitajad. Konkursi tulemused selguvad juunikuu jooksul.  

LKF on liikluskindlustuse registri pidaja, liikluskindlustuse garantiifond, Eesti rohelise kaardi büroo ja liikluskindlustuse lepinguta sõidukite sundkindlustaja. LKF hüvitab registreerimata, sundkindlustusega ja tuvastamata jäänud sõidukiga tekitatud kahju. Samuti korraldab LKF liikluskindlustuse vaidluste lahendamist liikluskindlustuse lepitusorgani kaudu. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.