Koenigsegg CC850: 1385-hobujõuline elajas, millel on eriti kummaline käigukast

Fotod: Koenigsegg

On üks asi, mida Koenigseggile ei saa ette heita ja see on vähene innovatsioon. Nad seal Rootsist just kui ise tekitavad nad endale huvitavaid probleeme, mida lahendada (näiteks kõikide nende autode uksed, mille jaoks pidid nad disainima ainulaadse mehhanismi), kuid alati saadakse hakkama.

Viimaste mudelite puhul meenub veel näiteks ilma nukkvõllita 3-silindriline jõuallikas saabuvas 4-kohalises Gemeras, mis toodab 590 hj. Rootsi hüperautode tootja järgmine leiutis on käigukast, mis on nii 9-käiguline automaat kui ka samal ajal kaks erinevat 6-käigulist manuaali. Või midagi sellist.

Uus CC850 on tänapäevane variant Koenigseggi esimesest tootmismudelist CC8S, mida valmistati kokku kuus sõidukit. Eriti lihtsa disainiga hüperauto on muidugi pööraselt võimas, kus kahe turboga 5-liitrine V-8 jõuallikas toodab tavalise bensiini peal 1185 hj ja E85 kütust kasutades lausa 1385 hj ja 1385 Nm.

Samuti on auto mass 1385 kg, seega iga kilogrammi jaoks on vastavalt üks hobujõud ja njuutonmeeter auto edasi liigutamiseks. Näiteks on see enam kui pool tonni kergem, kui Bugatti Chiron.

9-käiguline automaat ja kaks eri 6-käigulist manuaali – kõik ühes autos

Kõige tähelepanuväärsem on aga auto käigukast. “Engage Shift System” nimeline lahendus on täiesti esmakordne maailmas, mis pakib endasse mitu käigukasti. Mehaaniliselt on tegu 9-käigulise automaatkastiga, kuid Koenigsegg on hakkas sellega oma maagiat tegema.

Manuaalkasti kangi saab rahulikult sõites viia D asendisse, mis puhul on tegu tavalise automaatkäigukastiga. Kuigi pedaale on juhil kolm, ei pea ta siduripedaali kordagi vajutama, et autoga tavaliselt sõita.

Liigutades käigukangi aga keskele, vabakäigu kohale, rakendub nö. manuaalkäigukasti režiim. See tähendab, et vastavalt sõidurežiimile (tänava- või rajasõit) valib käigukast 6 käiku, mida saab juht valida, samalajal kõiki kolme pedaali kasutades. Ringrajasõidus on näiteks esimene käik 9st käigust kolmas, tänavasõidu puhul aga teine.

Kokkuvõttes pole ei käigukang ega ka siduripeaal kuidagi ühendatud ei kasti ega sellega koos operereeriva siduriga. Signaali kangi liigutusest või pedaali vajutusest annab edasi tarkvara ning käigukast teeb töö ära.

Siiski on manuaalrežiimis võimalik autot välja suretada, kui sidur liiga kiiresti lahti lastakse. See kõik tundub keeruline ja üliäge samal ajal. Autotootja asutaja Christian von Koenigsegg on kinnitanud, et käigukangi ja siduri pedaali tunnetus saab olema kui üks maailma parimatest ja täpsematest manuaalkastidest.

Koenigsegg CS850 hinda pole avaldatud, kuid üsna kindlasti on see üle 1,5 miljoni euro. Esitletud sõiduk on esimene sõitev prototüüp, mis vajab veel pisut arendustööd, kuid tootmine uue hüperauto kallal peaks algama lähiajal. Kokku valmistatakse 50 sõidukit.

Vaata ka videot, kus näidatakse ja arutatakse kõikide Koenigsegg CC850 detailide üle, kaasaarvatud see pöörane käigukast (alates 11:10).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.