Kõige mõttetum lisavarustus, mida oma autole valida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Only the Sith deal in absolutes

Niimoodi ütleb Star Warsi filmis Obi-Wan Kenobi oma õpilasele, Anakin Skywalkerile. Kes selle maailmaga kursis pole, siis sith’id olid pahad ehk siis Väe tume pool.

Ütlusega mõeldakse, et sa kas oled poolt või vastu, halli ala ei ole. Ja kui sa ei arva nii nagu sith, siis sind peaks üldiselt ära hävitama. Kogu selle kontseptsiooni üle on fännid muidugi palju arutanud, aga see pole päris selle loo teema.

Küll aga võib loo pealkirjas kasutatud kindlat kõneviisi ja väidet võtta absolutismina. Palun! Vaielge vastu, aga mu veendumus on kindel. Õnneks ma ei ole mitte sith, vaid pigem headuse poolel (või kas olen?), siis ma hävitada kedagi ei taha ja seda muret pole.

Astmelauad (linna)maasturitel

Nii, see on nüüd välja öeldud.

Olen viimasel ajal sõitnud kahe maasturiga, mis on olnud esinduse demoautod ehk siis kõige vingema varustustasemega, nagu ikka. See tähendab ka välisdisaini paketti, kuhu on kuulunud astmelauad.

On terve koolkond inimesi, kes kollektiivselt vihkavad neid võlts-summutiavasid, mis on maru tummise välimusega, aga õige nurga alt vaadates on näha sees tavaline pisike metallsummuti otsik. Jah, kohati on need lihtsalt rõvedalt disainitud, aga igal juhul on kenam tagastange, mis on ühtse stiiliga ja kunstlike-sportlike avadega, kui selle alt välja turritav summutiotsik, nagu enamikel 1990ndate aastate autodel. Aga see kõik on visuaalne ja ei sega kasutamist.

Astmelaud on aga disainimaailma pop-väljendi ehk UX’i (user-experience) täielik õudusunenägu. Autole saab kalli raha eest osta asja, mis segab auto kasutamist ja tekitab füüsilisi kahjusid. Nagu telliks veebilehele ise kalli raha eest kodulehtede algusaegadest pärit vilkuva GIFi, mis katab ära kõik olulised nupud ja ei võimalda ennast ka sulgeda.

Nii palju vigu

Tean inimest, kes on astmelauaga varustatud uue Volvo XC90’sse sisenemiseks välja mõelnud erineva liigutuste jada, et mitte ära määrida püksisääri või siniseks lüüa pahkluud.

Astmelaud on täiesti adekvaatne ja oluline asi näiteks rekkal või mõnel väga, väga kõrgele tõstetud ameerika päritolu maasturil, kuhu muidu lihtsalt sisse ei pääseks (vt. päisepilti).

Tavalisel linnamaasturil ei ole sisenemisel ega väljumisel sellist vajadust, et astuda lävepakust paar sentimeetri allpool olevale astmelauale. Kujutage ette tavalist trepiastet, kus on lisaaste, mis on vaid mõni sentimeeter allpool. Tirilimps-poolteist!, järgneb kukkumine ning luumurd.

Ahjaa, talvel koguneb sinna peale ka lumi, mis ära jäätub. Selle peale on veel eriti “mõistlik” astuda.

Sama praktiline kui relvahoidik

On väidetud, et väiksel lapsel võib olla sellest abi tahaistmele pääsemiseks. Võib olla küll, aga puudused ei kaalu seda üle. Tõstke oma last, nagunii on tänapäeva külmas, kiires ja tehnoloogilises maailmas vanema ja lapse vahel vähe isiklikku füüsilist kontakti.

Ja veel – need kaks korda elus, kui te satute oma linnamaasturiga rasketesse oludesse, siis astmelaud vähendab kliirensit ja tagab teie kiirema kinnijäämise. Või on teil lihtsalt lõpuks üks tükk väändunud metalli auto küljes, millega peate tegelema.

Ma tean, see astmelaud tegelikult näeb äge välja, jätab hiiglama asjaliku ja vajaliku mulje. Samamoodi näevad ägedad välja 23-tollised veljed ja pumppüssi hoidik tagaluugil aga neid te oma igapäevasõidukile ju ei paneks?

Kui müügimees püüab teile väita, et just see on iluelement, mille te peate lisavarustuse nimekirjast valima, siis öelge kindel ei ja ostke selle raha eest lisakomplekt rehve, parendage audiot või viige abikaasa reisile. Vihkate ennast pärast poole vähem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.