Uudis

Kõik, mis muutub uuest aastast seoses B-kategooria juhiloa tegemisega

Pildil jõuluvana juhilubaFoto: PM/SCANPIX BALTICS

Uuest aastast ootab B-kategooria sõiduki juhilubade tegijaid ees mitu muudatust. Oleme siia kokku toonud kõik suuremad muudatused, millega peavad uuest aastast autokooli minejad ning maanteeameti eksameid sooritavad inimesed arvestama.

1. Autokool läheb kallimaks

Rahakotile kõige laastavamalt mõjub kohustulike sõidutundide arvu suurenemine autokoolis. Kui seni pidi kohustuslikus korras autokoolis läbima 22 sõidutundi, siis uuest aastast on kohustuslike sõidutundide arv 30.

See tähendab, et autokoolis B-kategooria juhilubade tegemine võib muutuda umbes 160 eurot kallimaks.

B-kategooria juhiloa koolituse hinnaks saab järgmisest aastast olema umbes 800 eurot, mõne autokooli puhul aga võib hind Tallinnas küündida isegi 1000 euro ligi.

2. Maanteeameti teooriaeksamile pääseb kiiremini

Kui seni pääseb maanteeameti teooriaeksamile alles pärast autokooli teooria- ja sõidueksami edukat sooritamist, siis uue korra järgi lubaks maanteeamet eksaminandid teooriaeksamile juba varem.

Uue eksamineerimise määrusega tahetakse ära kaotada nõuet autokooli sõidueksami läbimise osas, mis tähendab, et maanteeameti teooriaeksamile saaks minna kohe pärast autokooli teooriaeksami sooritamist.

3. Keerulised tehnilised küsimused kaovad ära

Maanteeameti teooriaeksami osas on amet otsustanud vähendada keeruliste tehniliste küsimuste osakaalu.

Kuigi uued küsimused ei ole veel paika pandud, siis on maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa lubanud, et kõige olulisemad tehnilised küsimused jäävad alles.

Koos uute küsimustega muutub ka teooriaeksami ülesehitus. Kui praegu võib küsimustel olla mitu õiget vastust, siis uuest aastast alates on valikvastustega küsimustel vaid üks õige vastus.

4. Sõidueksamil ei ole enam katsete arvu

Sõidueksami osas on maanteeamet kindlal veendumisel, et harjutuste sooritamisel peab senise katsete arvu ära kaotama ning tooma sisse hoopis ajalimiidi. Kui veel praegu on kasutusel lähenemine, et iga harjutuse jaoks on kaks katset, siis uuest aastast peab eksaminand sooritama kolm harjutust ära kümne minuti jooksul.

Lisaks kaotatakse harjutuste puhul ära manöövri piirang ehk külgboksi või muud harjutust sooritades võib autot ajalimiidi piires lugematul arvul edasi või tagasi liigutada. Loeb ainult ajapiirang.

5. Maanteeameti eksamit saab sooritada autokooli autoga

Terevisioonile” antud intervjuus tõi Vanamõisa välja, et uuest aastast saab juhikandidaat maanteeameti eksameid sooritada ka autokooli autoga. Auto peab vastama eksamiauto nõuetele ehk sel peavad olema lisapedaalid. Sellisel juhul peab eksamil olema kaasas ka autokooli õpetaja.

Kõik muudatused on seotud eksamineerimise määrusega, mis ootab ministri allkirja. Pärast selle saamist annab maanteeamet autokoolidele kolm kuud aega uue korraga harjumiseks.

6. Aga kui ma juba käin autokoolis, kuidas see sind mõjutab?

Enne määruse jõustumist kooli läinud juhikandidaadid õpivad hetkel kehtiva määruse alusel. Määrus jõustub, kui minister selle allkirjastab ning selle allkirjastamisel antakse koolidele vähemalt kolm kuud aega uuele süsteemile üle minekuks.

See tähendab, et kui sa käid praegu autokoolis ja plaanid sellega ühele poole saada enne 2019. aasta märtsi lõppu, siis muudatused sind ei mõjuta.

7. A-kategooriat ootavad ees samuti muutused

Lisaks B-kategooriat tabavatele muutustele on mõningasi muutusi oodata ka mootorratta ning mopeediloa soovijatel, neist suurim on seotud harjutustega.

Kui seni on A- ja AM-kategooria eksami jaoks vaja olnud selgeks õppida 10 erineva harjutuse sooritamine, millest eksamil kontrolliti kuni nelja mopeedilubade puhul ja kuni kuute mootorrattalubade puhul, siis nüüd tuleb igal juhul mootorratturitel ära lahendada seitse harjutust, et saada luba iseseisvalt kaherattalisega ringi sõitma hakata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.