Kolm enimlevinud küsimust ja vastust äsja avatud Tartu rattaringluse kohta

Tartus alustas 8. juunil rattaringlus, kus on kokku 510 elektriratast ja 240 tavalist ratast.Fotod: Geenius.

Möödunud laupäeval avati Tartus rattaringlus ja tänaseks on sõidetud juba üle 90 000 kilomeetri ehk üle kahe korra maakerale ring peale tehtud. Siiski ilmneb internetis foorumites ja erinevate väljaannete kommentaariumides ringi vaadates, et paljude inimeste jaoks on asi veel veidi segane.

Proovin süsteemi veidi lihtsamaks teha ja enimlevinud küsimustele vastata. Nendin fakti, et tegelikult on enamik nähtud küsimustest juba ratas.tartu.ee lehel vastatud.

Mida tähendab “tasuta” sõit, kui ma ikkagi pileti ostma pean?

Tartu rattaringluse eesmärk on teha rattasõit võimalikult soodsaks ja kättesaadavaks, et inimesi bussidest ja autodest sadulale saada. Seepärast on Tartu linnavalitsus seadnud rattaringluse kasutamise aastapiletiks 30 eurot, nädala piletiks 10 eurot ja päevapiletiks 5 eurot. Hinnad on sihilikult sedasi tehtud, et kõige mõistlikum on osta aastapilet, kuna peamiseks sihtrühmaks on just Tartu elanikud.

Tasuta saavad sõita ka kõik need, kellel on tasuta ühistranspordiga sõitmise õigus või kes omavad Tartu bussikaardi perioodipiletit.

Tasuta sõit tähendab seda, et esimene tund (60 minutit) on rattaga alati tasuta. Iga järgneva tunni eest tuleb tasuda juba lisatasu 1 € ning maksimaalselt võib ühte ratast järjest kasutada viis tundi, peale mida rakendub juba hilinemise tasu 50 eurot. Kuna sõitude arv päevas pole kuidagi piiratud, võib rattaga teoorias sõita ligi tund aega ja see ära parkida ning kõrvalolevast boksist uus ratas võtta.

Rattaringlusega varajased liitujaid said tasuta sõiduõiguse kolmeks või üheks kuuks, vastavalt registreerimise kuupäevadele. See tähendab, et varajased liitujad ei pea esialgu rattaringluse piletit ostma ning saavad ilma selleta oma 60 tasuta minutit sõita. Alates teisest sõidutunnist rakendub ka neile üheeurone lisatasu.

Kas mul on vaja krediitkaarti, bussikaarti, nutitelefoni või kõiki kolme?

Tartu rattaringluse jaoks on vaja krediitkaarti või krediitkaardi omadustega deebetkaarti. Tartu rattaringluse kasutajaks saab registreerida nii veebilehel tartu.ratas.ee kui ka vastavas telefoniäpis.

Rakenduses ja veebis on võimalik oma kasutajakonto ühendada bussikaardiga ning seejärel bussikaardiga rattaid lahti lukustada. Bussikaart ei ole siiski maksevahend, vaid lihtsalt “võti” ratta lahtilukustamiseks. Teine variant on seda teha nutitelefoniga või õpilaspiletiga.

Ühe krediitkaardiga on võimalik siduda ka mitu erinevat rattaringluse kontot. Sedasi saab näiteks lapsevanem oma lastele rattaringluse kontod luua.

Tartu rattaringluse kodulehel oleva teabe kohaselt on täiendamisel ka ISIC/ITIC kaardiga ratta lahtilukustamise süsteem:

ISIC/ITIC kaartide toimivus rataste lahtilukustamiseks on veel täiustamisel, kuna erinevad pangad annavad välja erineva toimimisloogikaga ISIC/ITIC kaarte. Kui on soovi katsetada, kas kaart toimib rattaga, siis on vajalik helistada bussikaardi operaatori Ridango infotelefonil 611 8000, küsida ISIC/ITIC kaardile vastavat bussikaardi numbrit. Saadud number tuleb sisestada ratas.tartu.ee veebis bussikaardi linkimisel bussikaardi väljale ja süsteem saab kehtiva kuupileti info. Hetkel otsitakse koos partneritega lahendusi, kuidas ISIC/ITIC kaartide sidumine ja rataste lahtilukustamiseks kasutamine mugavaks ja töökindlaks teha.

Rattaparkla on täis, kuhu ma siis ratta panen?

On ilmselge, et populaarsemad rattaparklad saavad tihedamini täis või tühjaks. Seetõttu on Tartus kaks meeskonda, kes päevasel ajal rattaparklate ja rataste seisukorral reaalajas silma peal hoiavad ja neid vajadusel ühest parklast teise transpordivad või remondivad.

Täis saanud rattaparkla kõrvale saab ratta ära parkida ja sõidu ikkagi ära lõpetada. Tuleb lihtsalt rattalukk läbi esimese ratta kodara tõmmata ja lukustada.

Kui rattaparklas on kõik boksid täis, aga ratas on vaja ikkagi ära parkida, on see täiesti võimalik. Selle jaoks on vaja vaid ratas asetada boksi lähedale ja ratta korvi küljes olev rattalukk läbi esimese ratta kodara tõmmata ja sedasi ratas lukku panna. Kõige parem on seda teha, kui ratas jala peale seisma panna.

Sedasi pargitud ratta tuvastab süsteem pargituna ära ning sõit lõpetatakse. Seetõttu tasub ka hoolas olla ja ratast lihtsalt poodi minnes mõne rattaparkla vahetusse lähedusse mitte lukustada – süsteem võib sõidu lõpetada ja keegi teine võib ratast kasutama hakata.

Kõige lihtsam on ratast ise lukustada seda jalale toetades.

Tartu linna kodulehel on KKK sektsiooni all lisaks eeltoodule veel hulgaliselt teavet rattaringluse ja jalgrataste kasutamise kohta. Veebilehel ratas.tartu.ee on võimalik end rattaringluse kasutajaks registreerida ning olemasolevaid parklaid, rattaid ja sõitudega seotud statistikat näha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.