Uudis

Kolm uut hüperautot, mis ehitatakse tänu Le Mans’i 24-tunni sõidule

Möödunud nädal oli autospordis suure tähtsusega, kuna toimus kuulus Le Mans’i 24-tunni pikkune kestvussõit. Peale põneva sõidu enda, leidus muidugi ka omajagu uudiseid seoses autotootjate tulevikuplaanidega.

Kuna järgmisest aastast jõustuvad Le Mans’i hüperautode klassi uued reeglid, valmistuvad mitmed automargid oma plaanide avaldamiseks.

Praegune Le Mans’i tippklass LMP1 (Le Mans Prototüüp 1) asendatakse juba mainitud hüperautode klassiga, mis peaks olema soodsam ja rohkem tootmises olevate autodega seotud.

Nimelt iga autotootja, kes asub võistlusesse uues Le Mans’i hüperautode klassis (LMH), peab reeglite järgi tootma vähemalt 25 seeriatootmises olevat sõidukit, millel oleks täpselt sama jõuallikas, nagu võidusõiduautol.

Möödunud nädalal nägime kahte täiesti uut saabuvat autot ja ühte, mille tulekust olime juba teadlikud, saime näha päriselt ka rajal liikumas.

Toyota GR Super Sport

Toyota Gazoo Racing on juba viimased 9 aastat kihutanud hübriidajamiga LMP1-nimelises tippklassis. Tuleval hooajal on neil plaanis jätkata uute reeglite all ka uue autoga, nimega GR Super Sport.

Kuigi Gazoo Racig tiimi poolt arendatud hüperauto kohta oli juba ühtteist teada, siis möödunud nädalal nägi uut masinat esimest korda päriselt liikumas mööda Le Mans’i ringrada.

Tegemist on hübriidajamiga hüperautoga, kus jõudu annavad kahe turboga V6 bensiinimotor ja elektrimootorid. Algselt plaanis Toyota hübriidajami koguvõimsuseks 1000 hj, kuid aasta alguses reeglid muutusid ning vähemalt rajaautol on lubatud maksimum 680 hj.

See, kas tootmisesse mineva Toyota GR Super Sport hüperauto võimsus piiratakse sarnaselt ringrajaauto omaga 680 hj peale või on see sootuks suurem, nagu algselt plaanis, selgub järgmise aasta jookul.

Kindel on aga see, et tegemist on Toyotaga, mille laadset pole varem kunagi eksisteerinud. Toyota endine tehase sõitja Alexander Wurz juba kinnitas testsõidu kogemusest, et autol on väga palju potentsiaali.

Peugeot hüperauto aastaks 2022

Kõlakad Peugeot naasmisest Le Mans’i 24-tunni sõitu on ringi hõljunud sisuliselt sellest saati, kui nad pärast 2011. a. hooaega äkitselt kestvussõitudest kadusid.

Möödunud nädalal kinnitas Peugeot, et koostöös Totaliga arendavad nad välja samuti uutele LMH reeglitele vastava hüperauto.

Kuna Peugeot on alustanud oma tööga pisut hiljem, kui Toyota, näeb prantslasi rajal alles 2022. aastal. Jällegi on tegemist hübriidajamit omava sõidukiga, mis vähemalt rajaautona toodab maksimaalselt 680 hj.

Pole ka teada, mis kofiguratsioonis oleks Peugeot sisepõlemismootor hübriidajamis. Aga nagu reeglid nõavad, jõuab vähemalt 25 autot tulevase jõuallika lahendusega ka tootmisse.

ByKolles hüperauto

Saate andeks, kui selline nimi nagu ByKolles on täiesti tundmatu. Tegemist on Austriast pärit võidusõidumeeskonnaga, kes on oma nimelise LMP1-klassi autoga võistelnud Le Mans’il juba viimased kuus aastat.

Kuigi nad pole kunagi ise tänavalegaalseid sõidukeid tootnud, toovad uued reeglid ka ByKollesile selle kohustuse. Ning nüüdses on kindel, et nad kavatsevad tõesti hakata tootma hüperautosid tänavatele.

ByKolles kavatseb aga vältida hübriidajamit ringrajal, seega võidusõidumasinal on jõuallikaks vabalthingav V8, mis toodab 700 hj.

Tänavalegaalne ByKollesi hüperato saab lisaks selle sama vabalthingava V8 mootori juurde ka elektrimootorid, moodustades 1000-hobujõulise hübriidajami.

ByKolles kavatseb nii võidusõidu- kui ka tootmisautot ehitama hakata järgmise aasta alguses.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.