Uudis

Konkurentsiamet: Eesti kütuseturul ei ole kartelli, aga ei saa anda garantiid, et hinnakokkuleppeid ei ole

Foto: Shutterstock

Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots kinnitas, et ametil puudub igasugune informatsioon, et Eesti kütuseturul määraks hindu kartell. Samas ei saanud Ots anda garantiid selles osas, et hinnakokkulepped puuduvad.

Peadirektori sõnul on igasugused hinnakokkulepped kütusehinna suhtes rangelt keelatud ja selle vastu eksimine päädib kriminaalkuriteoga. Kuigi kütusemüüjatel on keelatud omavahel arutada kütusehindu puudutavat võivad nad arutada aktsiisidega seonduvat.

Tanklaketid ei tohi ühiselt võtta vastu otsust kohvijookide müügi peatamise osas

Seoses viimastel kuudel esinenud maailma naftaturul toimunud kõikumistega, on ka kütusehind pidevalt avalikkuse tähelepanu all olnud. Kuigi väga mitmes kütusetanklas on kütusehind pidevalt komakoha täpsusega sama, ei ole konkurentsiametil andmeid, et Eestis oleks loodud kartell, mis kujundaks tanklate hinnakirju. Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots kinnitas, et Eestis kujuneb kütusehind vaba konkurentsi tingimustes.

“Peamine reegel, mida tanklaketid täitma päevad on see, et rangelt on keelatud igasugused hinnakokkulepped, kartellikokkulepped, hinna kooskõlastamine ja hinna koordineerimine,” ütles Ots Geeniusele antud intervjuus.

Lisaks kütusele ei tohi tanklaketid kokkuleppeid teha ka muude toodete, näiteks kohvi hinna osas. Keelatud on ka näiteks see, et tanklaketid lepivad omavahel kokku, et lõpetavad kindlast kuupäevast kohvijookide müügi.

Kuna kartellikokkulepped on Eestis kriminaalkuritegu, jälgib konkurentsiameti turgu ja selle tegevust, kuid info võimalikest kokkulepetest ametil puudub.

Puudub info kokkulepete kohta

“Ma ei saa anda garantiid, et hinnakokkuleppeid ei ole aga ma võin öelda, et konkurentsiametil puudub täna igasugune info hinnakokkulepetes ja ühegi keelatud kokkuleppe kohta andmed puuduvad, konkurentsiamet ühtegi keelatud kokkulepet kütusemüüjate vahel avastanud ei ole,” lisas Ots.

See, et hind on tanklakettide kaupa väga sarnane ning muutub ka peaaegu samadel hetkedel, ei ole peadirektori kinnitusel kartell. Kui aga hind hakkab sekundi täpsusega mitmes tanklaketis muutuma, siis hakkab ka konkurentsiamet teema vastu veelgi suuremat huvi tundma.

Kuigi hinnakirja osas ei tohi kütusemüüjad kokkuleppeid teha ega arutelusid pidada, võivad nad üksteisega rääkida aktsiisi puudutavatel teemadel. Ots tõdes, et kartellide puhul ei ole üks-ühele reegleid, kuid printsiip on see, et ei tohi teostada koordineerivalt konkurentsi kahjustavaid tegevusi, milleks on hinnakujunduse ühine arutelu.

“Keelatud tegevuseks läheb see sellest hetkest alates, kui koordineeritakse või arutatakse hindu. Näiteks, kui kütusemüüjad kogunevad ümarlaua ümber, oletame, et nad mitte midagi kokku ei lepi aga kui nad seal tõesti arutavad, kuidas kujundada ühiselt hindu, siis see on täiesti keelatud tegevus ja sellist tegevust teha ei tohi. Näiteks, kuidas me kujundame hindu vastavalt maailmaturule, kui palju võiks olla ühel või teisel ettevõttel kasumimarginal, see on kõik keelatud,”.

Mõnes riigis on hinnamuutused piiratud

Kui hinnamuutus viitab koordineeritusele, siis hakkab konkurentsiamet teemat lähemalt uurima. Seni kuni hinnamuutused toimuvad jooksvalt vastavalt konkurentide tegemisele, ei viita miski sellele, et kartell oleks leppinud hinnas kokku.

Detailset statistikat, millised tanklaketid, millal ja kuidas hinda muudavad, ei ole konkurentsiamet jälginud. Mujal Euroopas ning OECDs laiemalt kehtib samuti kütuseturul vabaturumajandus, kus küll mõndades riikides on sätestatud, et hinda ei tohi tõsta näiteks tihemini kui korra päevas, kuid Eestis ei ole plaanis midagi sellist kehtestada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.