Uudis

Konkurentsiamet: Elektrilevi peab elektriautode laadimisvõrgustiku maha müüma

Eesti Energia müügijuht Sten Argos Enefit VOLTi laadija juures.Foto: Eesti Energia

Konkurentsiamet on endiselt veendunud, et Elektrilevi peab lähiajal maha müüma elektriautode laadimistaristu.

Sellekohane kohustus tuleneb Euroopa Liidu direktiivist, mis võetakse ministeeriumi sõnul Eesti seadusandlusesse üle tuleva aasta 1. jaanuariks.

Täna avatud Enefit VOLTi elektriautode laadimisteenuse osas on ministeerium algatanud analüüsi, mille käigus selgitatakse välja, kas Elektrilevi tohib teenust emafirma Eesti Energia vahendusel pakkuda.

Konkurentsiameti sõnul tohib Elektrilevi elektriautode laadimisteenust pakkuda vaid ühel tingimusel

Mullu novembris tõstatus küsimus elektriautode laadimistaristu ELMO üle, mille uueks omanikuks oli värskelt saanud Elektrilevi. Toona selgus, et kuigi ELMO enampakkumise seaduspäraseks võitjaks on Elektrilevi jõustub peagi Euroopa Liidu direktiiv, mille kohaselt ei tohi jaotusvõrguettevõtted, milleks Elektrilevi on, omada, arendada, hallata ega käitada elektrisõidukite avalikke laadimispunkte.

Novembri seisuga ei ole konkurentsiameti seisukoht muutunud. Ameti välis- ja avalike suhete osakonna juhataja Maarja Uulits kinnitas Geeniusele antud kommentaaris taaskord, et Elektrilevi on kohustatud elektriautode laadimistaristu osas korraldama avaliku hanke.

“Kui direktiiv on Eesti seadusandlusesse üle võetud, mis peaks juhtuma tõenäoliselt aasta lõpuks, siis sellest hetkest alates tekib liikmesriigil kohustus avaliku hanke teostamiseks, et Elektrilevi omanduses olev avalikult kasutatav elektriautode laadimisvõrgustik maha müüa. Kui hange õnnestub ja leidub huvitatud ostja, siis peab Elektrilevi tõepoolest laadimistaristu maha müüma,” ütles ta.

Ainus võimalus, et Elektrilevi saaks taristut edasi omada ning käitada on see, kui hanke käigus ei soovi seda Elektrilevilt ükski ettevõte ära osta. Sellise stsenaariumi realiseerimisel peab Elektrilevi taaskord lähtuma direktiivist, mis ütleb, et hanke peab korraldama iga viie aasta tagant.

Ministeeriumis valmib Enefit VOLT osas analüüs

Eelmisel nädalal selgus, et varasemalt riigile kuulunud elektriautode laadimistaristu ELMO nimetati Elektrilevi poolt ümber Enefit VOLTiks ning lisaks ELMO laadijatele lisati sinna juurde ka Elektrilevi ning Eesti Energia poolt ühiselt ehitatud laadimispunktid.

Teenuse tingimuste kohaselt opereerib laadijaid küll Elektrilevi, kuid klientidega suhtlus ja arveldamine käib emafirma Eesti Energia kaudu. Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) parasjagu analüüsimas, kas ELMO enampakkumiste tingimuste kohaselt võib Elektrilevi laadimistaristu teenust Eesti Energia vahendusel pakkuda.

Enampakkumise tingimustes oli kirjas, et Elektrilevil on keelatud taristut esimese viie aasta jooksul võõrandada ositi või tervikuna. Rikkumise korral terendab neid MKMi ametniku sõnul 50 000 euro suurune trahv.

“Elektrilevi on olnud jõustuva direktiiviga kursis ning andnud enda seniste otsustega selge märgi, et nad soovivad luua olukorda, kus nad ei riku direktiivi. Kui direktiiv uuel aastal jõustub, saab järelevalvet teostav Konkurentsiamet anda omalt poolt hinnangu, kas Elektrilevi peab loobuma avalikult kasutatavatest elektriautode laadimispunktidest või ei,” ütles MKMi avalike suhete nõunik Taavi Audo.

Varasemast on teada, et direktiivist tulenevast võimalikust piirangust oli Elektrilevi teadlik juba ELMO erastamise ajal.

Populaarsed lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.