Kui palju on trahv mobiili kasutamise eest roolis Eestis ja teistes riikides?

Politsei mobiilivaba päeva reidil. Foto: Pärnu Postimees / Scanpix Baltics

Ajavahemikul 16-22 september toimub Euroopa Liikluspolitseinikute Ühenduse (TISPOL) eestvedamisel üleeuroopaline politseioperatsioon “Focus on the road”. Eesmärk on juhtida tähelepanu ohtudele, mida kujutab endast roolis kõrvaliste asjadega tegelemine ( mobiiltelefoni-, tahvli-, sülearvuti jne kasutamine).

Ka Eestis on sellel nädalal politseipatrullide põhitähelepanu suunatud kõrvaliste tegevustega hõivatud juhtide tuvastamisele.

Viimase 12 kuu jooksul on sõiduki juhtimise ajal mobiiltelefoni kasutanud 69% sõidukijuhtidest, kellest mõnda liiklusohtlikku olukorda on sattunud 24%. Kaks kõige levinumat ohtlikku olukorda sattumise põhjust on telefoni kasutamine ja vestlus kaassõitjaga.

Nädalaga ligi 30 000 rikkujat

2018. aasta septembris läbi viidud samasisulisel tegevusel osales 18 Euroopa riiki ja nädalaga kontrolliti 436 931 sõidukijuhti ning karistuse sai 132 520 rikkujat, neist 29 135 olid juhid, kes kasutasid roolis mobiiltelefoni.

Silmaringi laiendamiseks ka natuke infot sellest, millised on võimalikud karistused mobiili kasutajale Euroopas:

Inglismaa – trahv 225 eurot (kohtus 1120 eurot) ja 6 karistuspunkti. Kui varasemalt on 6 karistuspunkti juba olemas, siis võetakse juhtimisõigus kuueks kuuks! Kui juhtimiskogemust on vähem kui 2 aastat, võetakse juhtimisõigus koheselt. Bussi- ja veoautojuhtide võimalik trahv on kuni 2800 eurot.

Rootsi – trahv 145 eurot

Norra– trahv 170 eurot

Hispaania– trahv 200 eurot

Taani– trahv 332 eurot

Eesti– trahv kuni 80 eurot (lühimenetluses 20 eurot). Kui on tekitatud lisaks ka liiklusohtlik olukord, trahv kuni 400 eurot ja võimalik on kohaldada ka juhtimisõiguse äravõtmist kuni kuueks kuuks.

Õnnetusse sattumise tõenäosus suureneb 23 korda!

Kas teadsid, et telefoniga rääkimine juhtimise ajal suurendab tõenäoust sattuda õnnetusse 4 korda? Tõenäosus sattuda õnnetusse on 23 korda suurem kui sisestad telefoni teksti. Nii mõnigi uuring on jõudnud järeldusele, et „nutijoodik“ on liikluses sama ohtlik kui alkoholi tarvitanud juht.

Uuringud on näidanud, et kui juht räägib sõidu ajal mobiiliga, muutub tema võime ümbritsevat teadvustada ja tunnetada samaväärseks, nagu oleks ta joonud 2-3 klaasi veini.

Juhtimise ajal telefoniga rääkides väheneb juhi fokusseeritud nägemisväli poole võrra. Kirjutades autoroolis sõnumit, on inimese pilk järjest teelt eemal keskmiselt viis sekundit, ent liikluses võib juba murdosa sekundi jooksul olukord ohtlikuks muutuda.

Kui ka Sina leiad, et mobiiltelefoni kasutamine roolis on probleem, siis ole kena, jaga seda postitust ka oma sõprade seas

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.