Uudis

Kui palju tõuseb sinu auto kütusekulu uue biolisandiga bensiiniga?

Foto: Scanpix

Alates 1. aprillist hakkavad Eesti kütusemüüjad lisama bensiinile ja diislile 10% biokomponenti. See ei tähenda mitte üksnes hinnatõusu, vaid ka kõrgemat kütusekulu. Alates 1. maist peavad kõik tanklad olema uuele kütusesegule üle läinud.

Circle K mootorikütuste kategooriajuht Ivo Popp selgitas meile eelmisel aastal, et selleks, et hinnata, kuidas biokütustele üleminek mõjutab kütusekulu, tuleb kõrvutada omavahel tavapäraste fossiilsete mootorikütuste energiasisaldus uute turule tulevate biokütuste energiasisaldusega.

Biokütusega sõidad vähem

“Tavapärase fossiilse mootoribensiini energiasisaldus on ca 31,5 MJ liitri kohta ning diislikütuse energiasisaldus ca 35,6 MJ liitri kohta,” rääkis ta.

Mootoribensiinile lisatakse biokomponendina etanooli, mille energiasisaldus eraldiseisvana on 21,3 MJ liitri kohta ehk märgatavalt väiksem kui tavapärasel fossiilsel mootoribensiinil.

Eelmisel aastal tuli turule 95E5 bensiin, mis tõstis kütusekulu umbes 1,6% võrra. Nüüd tuleb turule E10, mis tõstab etanoolisisalduse kahekordseks ehk tõus on umbes 3,2%.

Tuleb arvestada, et tanklaketid lisavad etanooli kütusesse erinevalt ja see 3,2% on kütusekulu kasv minimaalse seaduses määratud etanoolisisalduse korral.

Kuigi E5 ja E10 võivad jätta mulje mininaalsest biolisandi protsendist, siis tegelikult on need vähemalt 3,1 protsenti ja 6,4 protsenti energiamahu ulatusest. Aastal 2020 jõuab see 10 protsendini.

Palju tõuseb sinu auto kütusekulu?

Oletame, et sinu auto võttis enne biokütuste turule tulekut bensiini 7,0 liitrit saja kilomeetri kohta. 3,2% tõus tähendab, et pärast E10 bensiini tankimist võtab see 7,224 liitrit sajale.

Kuna me juba praegu kasutame 95E5 kuni 5% biolisandiga kütust, siis on tõus 0,112 l/100 km kohta.

Need on umbkaudsed arvutused, sest kõik sõltub nii kütusesegust kui ka autost endast.

0,112 l/100 km kohta tõus 7 liitri pealt tähendaks, et sa maksad saja kilomeetri läbimiseks kütuse eest umbes 15 senti rohkem.

Tuletame meeelde, et mitte kõik autod ei või uut E10 biolisandiga bensiini kasutada. Kas sinu auto võib, seda saad vaadata tabelist.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.