Uudis

Kui suur osa vahele jäänud purjus juhtidest sõidavad “jääknähtudega”?

Foto: Mihkel Maripuu, Postimees / Scanpix Baltics

Liiklusjärelevalvekeskus kirjutas oma Facebooki lehel 45-aastasest meesterahvast, kes jagas täna Harju Maakohtus selgitusi, kuna tema väljahingatavas õhus tuvastati 22.09.2019 alkoholikogus, mis oli lähedane näidule, mille puhul alustatakse kriminaalmenetlust.

Juhi enda sõnul oli ta enne rooli istumist joonud ühe õlle.

Kuna isikul oli ka varasemaid patte samalaadsete rikkumiste eest, siis kohtuotsuse kohaselt veedab sõidukijuht järgmised 15 päeva arestimajas ja 12 kuud on tal keelatud autot juhtida.

Kui palju on kriminaalselt joobes juhte?

Eelmisel aastal juhtimiselt kõrvaldatud autojuhtidest (kokku 6785) moodustasid kõige suurema osa need juhid (39%), kelle alkoholi-/narkojoove oli nii suur, et alustati kriminaalmenetlust ja otsuse karistuse osas tegi kohus.

Samasse suurusjärku ( 38 %) jäi ka nende autojuhtide osakaal, kes rooli istudes olid tarvitanud sellises koguses alkoholi, mille puhul juht ise pidi tajuma, et sõiduki juhtimiseks sobilikus seisundis ta kindlasti ei ole.

Ainult 23% juhtidest sai liigitada “jääknähtude” kategooriasse.

Kui tarvitad alkoholi, leia võimalus enne rooli istumiste ennast kontrollida ehk siis soeta endale alkomeeter.

Milline on jääknäht?

Lehekülje Alkoinfo.ee järgi jagunevad joobed järgmiselt, millest esimene ongi jääknähu tunnus:

alkoholi tarvitamise tunnused – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on 0,10 kuni 0,24 milligrammi või 0,20 kuni 0,49 promilli veres;
kerge alkoholijoove – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on 0,1 kuni 0,75 milligrammi või 0,20 kuni 1,50 promilli veres;
keskmine alkoholijoove – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on 0,76 kuni 1,25 milligrammi või 1,51 kuni 2,5 promilli veres;
raske alkoholijoove – alkoholisisaldus ühes liitris väljahingatavas õhus on rohkem kui 1,25 milligrammi või rohkem kui 2,5 promilli veres.

Väärteomenetlust alustatakse, kui alkoholi sisaldus autojuhi ühes grammis veres on 0,20 milligrammi ja rohkem või ühes liitris tema poolt väljahingatavas õhus on alkoholi 0,10 milligrammi või rohkem.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.