Uudis

Kuidas läheb Venemaa autoturul? Kindlasti mitte hästi

Foto: Shutterstock

Automotive News Europe’i sõnul langes märtsis Venemaal autode müük ligi 60 protsenti ehk esimene täielik kuu sõjas ei mõjunud just hästi.

Võiks arvata, et rahvusvaheliste autotootjate lahkumine Vene turult, kriitilised sanktsioonid pangandusele ja mures Vene kodanikud, kes hoiavad oma rahataskute suid hetkel pigem kinni kui lahti, on säärase müügilanguse põhjuseks. Tegelikkuses on põhjuseid ka teisi.

Rubla on teinud viimase paari kuu jooksul läbi korraliku Ameerika mägede sõidu. Peatselt peale USA ja teiste riikide sanktsioone, mis olid sihitud Venemaa finantsosaluste, raha liikumisele Venemaalt sisse ja välja ning Kremliga sina peal olevate oligarhide ja muude võtmetegelaste pihta, langes rubla nagu vesi koselt.

Palavikulised mahhinatsioonid Venemaa keskpanga poolt, mille eesotsas tõsteti baasintressmäära 20 protsenti, aitasid küll valuuta stabiliseerimisele kaasa, aga millised on sellise intressmäära tagajärjed? Laenude välja võtmine Venemaal on muutunud nii hirmus kalliks, mille tõttu riigi elanikud ei ole nõus võtma ei kodu ega autolaenu, mille tõttu kannatab ka vene autoturg.

Muidugi, autode finantseerimine Venemaal ei ole ainuke kallis lõbu. Tänu rahvusvaheliste autotootjate lahkumisele Venemaalt, ei saadeta Venemaale uusi masinaid, mille tõttu on kasutatud autode hinnad tõusnud läbi lae. Hinnanguliselt on kasutatud autode hinnad tõusnud 40 protsenti. See tähendab, et kui sa tahad omale Venemaal Toyota linnamaasturit, ole valmis käima selle eest ühe korraliku Range Roveri raha välja, sest 40 protsenti hinnatõus ei ole naljaasi.

Venemaa ärevad kodanikud on hetkel keskne osa Venemaa majanduslikul Venni diagrammil; olgu nad mures intressimäärade, rubla languse, kuu aega tagasi plaanitud autoostu kahekordse hinnatõusu või üldse auto puudulikkuse pärast, on lõpp resultaat sama – autosid lihtsalt ei osteta enam.

Hetkeseseisuga näeb Venemaa vaeva, et leida teisi allikaid, kust autosid muretseda. Sanktsioonide tõttu on varuosade ja kiipide vaegus tabanud Venemaad korralikult, mistõttu on raske ise autosid toota. Vaadatakse nii kodumaa kui ka naabrite India ja Hiina poole, kes on kogu selle õuduse osas, mida Venemaa korraldab, olnud suhteliselt neutraalsed või toetavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.